Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorzów. Lepiej być budowlańcem niż księgowym, czyli ile firm przybyło w mieście

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Dwie na trzy nowe firmy to formy budowlane.
Dwie na trzy nowe firmy to formy budowlane. Pixabay
Pandemia przyczynia się do zamknięcia biznesów? Nie w Gorzowie! W zeszłym roku przybyło w mieście ponad 300 firm. W ostatnich miesiącach gorzowianie najchętniej otwierają firmy budowlane.

W Gorzowie na koniec zeszłego roku było aż 18 121 mniejszych lub większych firm. To o 2 proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej! Te dane - przynajmniej statystycznie - zadają kłam tezie, że pandemia przyczynia się upadku biznesu. Ubiegły rok przez prawie dziesięć miesięcy były okresem pandemicznym, a w północnej stolicy Lubuskiego przybyło ponad 300 firm.
Te wszystkie dane znajdują się w „Raporcie o stanie miasta”. To dokument przygotowywany co roku na okoliczność sesji absolutoryjnej. Pisaliśmy o nim już tydzień temu przy okazji tematu majątku miasta.

W Gorzowie radni będą głosować nad absolutorium za dwa tygodnie - 26 maja. Podczas zaplanowanej na ten dzień sesji odbędzie się debata o stanie miasta. W jej trakcie mogą wziąć udział także mieszkańcy. Jeśli chcecie zabrać w niej głos, musicie zebrać poparcie 50(!) innych mieszkańców i zgłosić się do przewodniczącego rady miasta najpóźniej do 25 maja.

Sam sobie pracodawcą

Skoro mamy w mieście 18 tys. firm, a w samym Gorzowie na koniec roku zameldowanych było 115 035 (w tym 111 547 na pobyt stały), nie trudno domyślić sie, że większość firm jest jednoosobowa. Osoby fizyczne stanowią 69,7 proc. podmiotów gospodarczych.
Które branże się rozwijają? Najbardziej - budowlana. W ciągu tylko jednego roku przybyło aż o 8,7 proc. firm budowlanych. Na koniec zeszłego roku było ich 2516, a więc przybyło ich o około 200. Gołym okiem widać, że dwie na trzy nowe firmy mają związek z budownictwem.
W pandemicznym 2020 r. przybyło nam też firm związanych z zakwaterowaniem i gastronomią. Ta branża rozwijała się w Gorzowie w tempie 5,2 proc.

Dodajmy, że przybywa też firm związanych z informacją i komunikacją (wzrost o 4,1 proc.) czy edukacją (o 2 proc.).
A jakich firm mamy mniej? „Zmniejszyła się liczba podmiotów m.in. z sekcji administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe zabezpieczenia społeczne (o 2,2 proc.) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (1,4 proc.)” - czytamy w raporcie o stanie miasta.

Hala targowa ma inwestora

W dokumencie możemy też znaleźć informację o nakładach inwestorów. Przy ul. Dobrej rozpoczęły się już pierwsze prace budowlane. Mają tu działać firmy: Widziszwszystko Limited (zajmuje się dostarczaniem rozwiązań pozwalających na zarządzanie flotą samochodową), Horodeccy (dealerzy samochodów ciężarowych) i Kaskat (branża spożywcza).
Trwają też przygotowania do zagospodarowania działki przy ulicach: Walczaka, Jedwabniczej i Silwanowskiej, gdzie ma powstać m.in. hipermarket Selgros. Będą też zmiany w pobliżu Nova Park.
„Najemcę znalazła zabytkowa hala targowa. Atrakcyjnie zlokalizowana, w sąsiedztwie centrum handlowego i targowiska miejskiego, przeznaczona jest na cele usługowe” - piszą urzędnicy.
„Raport o stanie miasta” ma 833 strony. W całości można się z nim zapoznać na stronie miasta (gorzow.pl).

Czytaj również:
Z mapy Gorzowa zniknęła księgarnia

WIDEO: Ta szkoła w Gorzowie będzie perełką - Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto