Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gorzów nie Wielkopolski. Wniosek o skrócenie nazwy spełnia wymogi. Kiedy konsultacje z mieszkańcami?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Nazwa Gorzów Wielkopolski została wprowadzona wiosną 1946 roku.
Nazwa Gorzów Wielkopolski została wprowadzona wiosną 1946 roku. Grzegorz Walkowski
Gorzowski magistrat opublikował już wniosek dotyczący powrotu do dawnej nazwy miasta. Konsultacje społeczne w tej sprawie powinny zostać ogłoszone w listopadzie.

- Nie mamy wątpliwości, że proces konsultacji powinien się zacząć i że jest to sprawa, która naprawdę wymaga konsultacji z mieszkańcami – mówi wiceprezydent Gorzowa Jacek Szymankiewicz. Był on gościem spotkania komitetu obywatelskiego, który dąży do tego, by nazwa miasta Gorzów Wielkopolski została przywrócona do historycznej polskiej nazwy Gorzów. Nazwa bez żadnych dookreślników obowiązywała w miesiącach powojennych i była też stosowana w polskiej kartografii, gdy miasto było niemieckie i nazywało się Landsberg an der Warthe.

31 października przedstawiciele komitetu obywatelskiego, który tworzy 65 osób, złożyli w magistracie wniosek dotyczący skrócenia nazwy miasta.
- Wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne – mówi wiceprezydent Gorzowa Jacek Szymankiewicz.

Trwa głosowanie...

Której nazwy miasta używasz częściej?

Następnym krokiem ze strony urzędu miasta jest podjęcie przez prezydenta miasta decyzji o nadaniu lub nienadaniu biegu samemu procesowi konsultacji. Prezydent ma na to 30 dni od daty złożenia wniosku.
- To nie będzie w ciągu 30 dni, ale szybciej – zapowiada wiceprezydent Szymankiewicz. Czyli kiedy?
- Same konsultacje muszą być poprzedzone kampanią informacyjną. Ta kampania musi trwać co najmniej siedem dni przed terminem rozpoczęcia konsultacji – mówi wiceprezydent.
TU PRZECZYTASZ WNIOSEK W SPRAWIE NAZWY MIASTA
Kampania informacyjna jeszcze się nie zaczęła. Wychodzi więc, że konsultacje powinny zostać ogłoszone w drugiej połowie listopada. Oznacza to, że będzie to nieco później niż wnosił o to komitet. On bowiem zaproponował, by konsultacje trwały od 16 listopada 2023 do 19 stycznia 2024. Za prowadzenie konsultacji odpowiedzialny jest wyłącznie prezydent miasta. Przygotowywanie materiałów ich dotyczących też leży po stronie urzędu.

Gorzów nie Wielkopolski od 2025?

Grupa gorzowian, która chce doprowadzić do skrócenia nazwy miasta, liczy, że w lutym 2024 zostanie podjęta uchwała w sprawie nazwy, a do 31 marca 2024 wniosek o jej zmianę wpłynie do ministra odpowiedzialnego za administracje. Jeśli tak się stanie, to po decyzji ministra, wydanej w rozporządzeniu, Gorzów Wielkopolski byłby Gorzowem od 1 stycznia 2025.

Czytaj również:
Gorzów bez Wielkopolski. Wniosek o konsultacje społeczne złożony w urzędzie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto