Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorzów wspomina rzeź wołyńską. Jak wyglądają obchody rocznicy „krwawej niedzieli”?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej w Gorzowie znajduje się w parku Siemiradzkiego.
Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej w Gorzowie znajduje się w parku Siemiradzkiego. Jarosław Miłkowski
Gorzów obchodzi Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. We wtorek 11 lipca rano pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej kwiaty składały władze wojewódzkie i miejskie. Po południu zrobią to też mieszkańcy.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu przypada w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, która miała miejsce 11 lipca 1943. W 80. rocznicę tamtych wydarzeń przed Pomnik Pamięci Ofiar Ziemi Wołyńskiej, który jest w parku Siemiradzkiego, przyszedł m.in. wicewojewoda Wojciech Perczak.

- Przede wszystkim ważna jest pamięć o tych ludziach, którzy wtedy zostali pomordowani – mówił wicewojewoda. - Jeśli chodzi o rozliczenia dotyczące ekshumacji, pomników, tablic, to teraz jest trudny czas i musimy zachować trochę rozwagi. Jeśli chodzi o uczczenie pamięci, to tu nie ma wolnego, musimy to robić tak samo, jakby się nic nie działo. Musimy czcić pamięć, żeby zostało to w naszych umysłach i gdy będzie okazja, wracali do tych zagadnień – dodawał W. Perczak.

Kwiaty składała też Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa.

- Takie wydarzenia, jak dzisiejsze, są dla nas bardzo ważne. Pamiętamy o tym, co się wydarzyło, ale też jest to przestroga na przyszłość. Ci wszyscy, którzy uprawiają politykę poprzez zbrodnie, poprzez cierpienie, muszą wiedzieć, że nie ma na to ogólnej zgody. Gorzów jest miastem wielokulturowym. Wśród naszych mieszkańców, którzy osiedlili się tutaj po wojnie, było wiele osób ze wschodu, z Wołynia. Dzisiejsza rocznica jest dla nich ważna – mówiła wiceprezydent.

Poranne obchody były pierwszymi z wydarzeń zaplanowanych we wtorek 11 lipca. Kolejne będą po południu. Najpierw o 18.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele św. Antoniego i św. Stanisława, czyli w Białym Kościółku. Po niej nastąpi przejście do parku Siemiradzkiego, gdzie pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Wołyńskiej przemowę historyczną wygłosi prof. Grzegorz Kucharczyk.

Podczas "krwawej niedzieli" w około 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Była to kulminacja trwających od początku 1943 r. morderstw i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Czytaj również:
Dworcowa w Gorzowie już bez asfaltu. Ulica ma być gotowa w październiku

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto