MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jedziesz przez Gorzów? Uważaj! Są utrudnienia na obwodnicy! [ZDJĘCIA]

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Jeździcie obwodnicą Gorzowa? Zwolnijcie, gdy będziecie zbliżać się do mostu na Warcie. Trwają tu prace drogowe i dostępny jest tylko jeden pas jezdni.

- Zdajemy sobie sprawę, że to utrudnienie dla kierowców, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Sezon budowlany pokrywa się jednak z sezonem urlopowym – mówi Anna Jakubowska, rzecznik zielonogórskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad .
Prace mają być prowadzone do końca wakacji, ale – jak udało się nam ustalić - mają zostać wstrzymane na czas festiwalu Pol’and’Rock, który między 2 a 4 sierpnia będzie odbywał się w Kostrzynie nad Odrą.

Roboty na obwodnicy trwają już kilkanaście dni. - Od tego czasu tylko raz pojawił się problem z tworzącymi się korkami – mówi Wiesław Widecki, naczelnik lubuskiej drogówki. Trudno powiedzieć, czy sytuacja się nie powtórzy w ten weekend. Przed
nami przecież najgorętszy - dosłowne i w przenośni - okres wakacji.

Co właściwie dzieje się na obwodnicy? Prace dotyczą miejsca, w którym łączy się część mostowa z częścią jezdni zbudowaną na ziemi. Przeprawę przez Wartę tworzą na obwodnicy dwa sąsiadujące ze sobą mosty. Prace są przy każdym z nich. Zarówno na części wschodniej, czyli w kierunku Szczecina, jak i na zachodniej, czyli w kierunku Skwierzyny, Międzyrzecza i Zielonej Góry. W obu przypadkach dostępny jest tylko jeden pas na moście. Poza mostem wciąż dostępne są oba pasy jezdni w każdym kierunku.
Co konkretnie jest robione przy mostach? Wymieniana jest dylatacja, czyli - jak tłumaczą fachowcy - specjalnie stworzona szczelina, którą robi się między dwoma elementami, żeby wyeliminować wpływ jednego na drugi.

Kierowcy powinni być wyjątkowo ostrożni. Gdy obwodnica Gorzowa na ponad 11 –kilometrowym odcinku składała się tylko z jednej nitki, nie było miesiąca, żeby nie dochodziło do wypadków. Niestety często śmiertelnych.

Druga nitka obwodnicy Gorzowa została ukończona niecały rok temu. Kosztowała 289 mln zł. Kierowcy jeżdżą nią od 9 października 2017 r.

Jak informuje nas Anna Jakubowska, rzecznik generalnej dyrekcji dróg w Zielonej Górze, wymiana dylatacji to działanie rutynowe, które trzeba wykonywać regularnie.

Zobacz też wideo: Gorzów. Paula Tumala, czyli Słowianka z Zawarcia

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto