Kolędowanie na koźle białym – tylko w Regionie Kozła

Materiał informacyjny NARODOWEGO INSTYTUTU KULTURY I DZIEDZICTWA WSI
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi to państwowa instytucja kultury, której jednym z głównych zadań jest popularyzowanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat kultury mieszkańców obszarów wiejskich. Misję tę realizuje m.in. poprzez upowszechnianie wiedzy o kulturze wsi oraz zachęcanie jej mieszkańców do poznania swojego dziedzictwa. W ramach swojej działalności Instytut zorganizował cykl koncertów pt. „Zjechaliśmy kapelą... w oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia”, które odbyły się w wielu miastach w Polsce, by pokazać piękno polskiej tradycji, w tym szczególnym okresie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych

Jednym z niezapomnianych wydarzeń tego cyklu było kolędowanie w Pszczewie, w którym wziął udział wyjątkowy Zespół Pastuszkowi Grocze spod Zbąszynia.

W koncercie - podróży w czasie, dźwięki tradycyjnych instrumentów i magiczne pieśni przeniosły słuchaczy do korzeni polskiej kultury wiejskiej. Artyści zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności muzyczne, ale również ukazali niezwykłe piękno i głęboką więź z lokalną kulturą, zachowując przy tym tradycyjne formy, brzmienia i instrumenty, jakie kiedyś wybrzmiewały w Regionie Kozła.

W świątecznej scenerii, śpiew przyciągnął wielu słuchaczy. Z dużym zafascynowaniem koncertowi przysłuchiwały i przyglądały się także małe dzieci, czemu trudno się dziwić – nie na co dzień można zobaczyć muzyków grających na białych kozłach (odmiana dud).

Pastuszkowi Grocze - to grupa muzyczno-wokalna powstała w listopadzie 2002 roku, założona przez Leonarda Śliwę, mistrza i nauczyciela koźlarskiej tradycji w Regionie Kozła. Ideą zespołu jest, by śpiewać kolędy i pastorałki przy muzyce granej na tradycyjnych instrumentach z okolic Zbąszynia: na koźle białym, skrzypcach i klarnecie Es. Zespół tworzą dzieci, młodzież oraz dorośli. To osoby, które należą do kapel koźlarskich i regionalnych zespołów folklorystycznych z okolic Zbąszynia i Siedlca. Grupa śpiewa i gra kolędy i pastorałki tak, jak robili to ich przodkowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kolędowanie na koźle białym – tylko w Regionie Kozła - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto