Które jeziora w Lubuskiem mają "doskonale czystą wodę"? Za chwilę wszyscy się dowiemy!

OPRAC.: red.
Co roku w rankingach najczystszych jezior jest jezioro Lubikowskie. Jak będzie w tym roku?
Co roku w rankingach najczystszych jezior jest jezioro Lubikowskie. Jak będzie w tym roku? Paweł Rękawiecki
Zastanawiacie się nad którym lubuskim jeziorem spędzić urlop? Poczekajcie jeszcze chwilę. Bo w czerwcu dowiemy się, w których jeziorach woda jest „excellent”.

Europejska Agencja Środowiska (EEA) i Komisja Europejska jak co roku, przed sezonem letnim, zaprezentuje wielki raport na temat wszystkich kąpielisk w Europie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, listę jezior z doskonale czystą wodą (w tym w Lubuskiem) poznamy w pierwszej połowie czerwca.

Przypomnijmy: w zeszłym roku w całej Europie sprawdzono ponad 20 tys. kąpielisk. W Polsce: 606. Z tego w Lubuskiem najwyższe oceny - „excellent” - dostało na sezon 2020 pięć jezior. Oficjalnie unijni urzędnicy napisali, że jakość wody jest w nich „doskonała”.

Jeziora w Lubuskiem czyste jak łza

Na liście pięciu, najczystszych jezior w Lubuskiem (uwaga: wszystkie były miejscami równorzędnymi!) znalazło się m.in. Głębokie koło Międzyrzecza. Byliśmy tam niedawno. Bez dwóch zdań woda jest tam doskonale czysta. Z pomostu można oglądać pływające ryby. Nawet na kilkumetrowej głębokości bez trudu widać dno. Nic dziwnego, że to idealne miejsce do nurkowania (szkoda tylko, że od lat w jeziorze obniża się poziom wody, sytuacja robi się dramatyczna, bo część pomostów stoi już w piachu...)

Jezioro Lubikowskie. Piękny akwen

Na liście w 2020 r. było także jezioro Lubikowskie. To żadne zaskoczenie - w końcu to przepiękny akwen, z wielką płycizną i czystą wodą. W wakacje jest zawsze oblegany. Od lat jest polecany nawet w ogólnopolskich rankingach jako wyjątkowe miejsce z czystą wodą właśnie.

W 2020 r. najwyższe noty zebrało jezioro Lipie w Długiem, niedaleko Strzelec Krajeńskich. Jest tam olbrzymia plaża, a w sezonie niewielka wieś bardziej przypomina nadmorski kurort - tyle tutaj ludzi, łodzi i taki tłok w wodzie.
W piątce najczystszych jezior w Lubuskiem w 2020 r. znalazło się też - według raportu unijnej agencji środowiska - jezioro Lgińsko (niedaleko Wschowy) oraz jez. Glibiel koło Łochowic (gm. Krosno Odrzańskie).

W Lubuskiem mamy w czyn wybierać!

Oczywiście - poza wskazaną w zeszłorocznym dokumencie lubuską piątką jezior z doskonale czystą wodą - są w naszym regionie dziesiątki innych plaż, przy których woda świetnie nadaje się do pływania. Szczególnie polecamy choćby wyprawę do Pszczewa, Lubniewic czy do Ośna Lubuskiego. Urokliwa plaża jest też w Lipach w gminie Kłodawa (rzut beretem od Gorzowa).
W naszej galerii znajdziecie zdjęcia z niektórych z wyróżnionych w zeszłym roku kąpielisk oraz fotografie innych jezior, które polecamy Waszej uwadze przy planowaniu wakacyjnego wypoczynku!

Przypominamy: tegoroczny raport - na sezon 2021 - powinien się ukazać w pierwszej połowie czerwca.

Wideo

Dodaj ogłoszenie