Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie samorządy znów będą mogły skorzystać z Programu Inwestycji Strategicznych

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Samorządowcy z regionu rozmawiali o kolejnej edycji Programu Inwestycji Strategicznych.
Samorządowcy z regionu rozmawiali o kolejnej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Magda Marszałek
Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całym kraju. Dzięki dodatkowemu zastrzykowi gotówki samorządy mogą między innymi remontować drogi, modernizować infrastrukturę kanalizacyjną oraz budować nowe żłobki czy przedszkola. Pierwsza edycja programu właśnie dobiega końca, ale na horyzoncie jest już kolejna.

Miliony dla Lubuskiego

Nabór wniosków w ramach pierwszej edycji programu rozpoczął się na początku lipca i trwał do połowy sierpnia. W tym czasie jednostki samorządu terytorialnego mogły zgłaszać maksymalnie 3 wnioski o dofinansowanie - jeden bez kwotowego ograniczenia, jeden którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 5 milionów złotych oraz jeden z dofinansowaniem nie przekraczającym 30 milionów złotych. Na wsparcie lokalnych inwestycji rząd przeznaczył w sumie prawie 24 miliardy złotych. Pieniądze trafiły też do województwa lubuskiego, które z tej puli otrzymało ponad 670 milionów złotych.

To ogromne pieniądze, które zostaną przeznaczone na najważniejsze, najbardziej potrzebne i kluczowe inwestycje. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w kontekście kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa, która wpływa na rozwój gospodarczy, bo ten program ma ten rozwój pobudzić. Co więcej - ten rozwój ma być zrównoważony, co oznacza, że inwestycje mogą realizować nie tylko duże, ale też mniejsze samorządy - mówi wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Przeczytaj też: Polski Ład przechodzi konsultacje. Mieszkańcy pytają o niższe podatki czy emerytury

Inwestują w drogi i szkoły

Pieniądze otrzymały niemal wszystkie samorządy z naszego regionu. Trafią one między innymi do gminy Trzebiechów.

- Dostaliśmy prawie 4 miliony złotych, które przeznaczymy na remont dwóch ważnych dróg oraz dostosowanie ośrodka kultury do wymogów przeciwpożarowych. Te pieniądze są nam niezbędne i tak naprawdę spadły jak z nieba, bo bez nich realizacja tych zadań na pewno odsunęłaby się w czasie. Teraz musimy tylko zewrzeć szyki i zabrać się do pracy - mówi Izabela Staszak, wójt gminy Trzebiechów.

Tymczasem w gminie Lubiszyn przebudowana zostanie droga w miejscowości Wysoka oraz rozbudowany budynek szkoły podstawowej w Baczynie.

- Złożyliśmy trzy wnioski i dwa z nich zyskały akceptację. Na pierwszą inwestycję, czyli przebudowę drogi dostaliśmy 3 miliony złotych. Na rozbudowę szkoły mamy ponad 5 milionów i dzięki tym pieniądzom placówka powiększy się o kilka sal lekcyjnych oraz zyska nowoczesną infrastrukturą techniczną - mówi Artur Terlecki, wójt gminy Lubiszyn.

W regionie największe wsparcie trafiło do samorządów z powiatów żarskiego, świebodzińskiego, krośnieńskiego oraz sulęcińskiego. Największe pieniądze pójdą na inwestycje drogowe, infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, rewitalizację obszarów wiejskich oraz na rozwój infrastruktury społecznej.

W planach kolejne zadania

Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego samorządowcy mają już w planach kolejne inwestycje.

- Są nowe pomysły i bardzo liczymy na to, że ten program będzie kontynuowany, bo tych potrzeb jest naprawdę bardzo dużo. Chcielibyśmy między innymi zmodernizować sieć wodno-kanalizacyjną na terenie naszej gminy i rozbudować przedszkole w Lubiszynie - mówi Artur Terlecki.

Być może te zadania również uda się zrealizować, bo niebawem rusza kolejna edycja Programu Inwestycji Strategicznych. Nabór wniosków ma zostać przeprowadzony jeszcze w grudniu.

Główne założenia tego programu się nie zmienią, co oznacza, że każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć maksymalnie 3 wnioski i otrzymać bezzwrotne dofinansowanie w wysokości nawet do 95 procent wartości inwestycji. Jednak tym razem wniosek w najniższym limicie, czyli tym nie większym niż 5 milionów złotych, będzie obligatoryjny. Mówiąc wprost - trzeba go złożyć, aby móc złożyć wniosek na wyższą kwotę - tłumaczy członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński.

Co więcej - w ramach kolejnej edycji programu przeprowadzony zostanie także dodatkowy nabór wniosków dla gmin i powiatów, na których zlokalizowane były PGR-y.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto