Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi zapytali w lubuskich szkołach o tolerancję. Wyniki zaskakują

Redakcja
Bartosz Majchrzak, Joanna Błaszczyk, Wiktoria Lasota i Dagmara Buraczewska przedstawili wyniki badań na temat tolerancji w lubuskich szkołach
Bartosz Majchrzak, Joanna Błaszczyk, Wiktoria Lasota i Dagmara Buraczewska przedstawili wyniki badań na temat tolerancji w lubuskich szkołach Anna Rimke
Ze względu na płeć czuje się dyskryminowanych aż 20 proc. zapytanych młodych ludzi. 10 proc. osób LGBT czuje się dyskryminowanych przez swoich nauczycieli. Młodzież pytano też inne powody dyskryminacji.

- Zdarzyło się, że zostałbym pobity w centrum miasta tylko za to, że miałem tęczową torbę. Gdyby tata nie nauczył mnie samoobrony, to pewnie nie udało by mi się uciec przed napastnikami – mówi Bartosz Majchrzak, 18-latek z Gorzowa. Dagmara Buraczewska z Kostrzyna nad Odrą dodaje, że jej zdarza się usłyszeć, jak rówieśnicy wyzywają kogoś od pedałów. - Z rasistowskimi wyzwiskami rzadziej się spotykam, ale te też bywają – mówi 18 latka.

Ankiety w siedmiu szkołach

Młodzież ze Stowarzyszenia Przedwiośnie (czyli młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia) przygotowało ranking szkół w województwie pod względem tolerancji. Ranking, to nazwa umowna. Bo w ankietach przeprowadzonych przez młodzież w całej Polsce wzięło udział 158 szkół, w sumie 100 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych. W województwie lubuskim ankietę wypełniło 811 uczniów z siedmiu szkół. W ogólnych wynikach najbardziej tolerancyjną szkołą okazało się I LO z Gorzowa Wlkp. Drugie, spośród badanych szkół, to I LO w Sulęcinie a trzecie I LO we Wschowie.

POLECAMY Z REGIONU

Młodzi w ankietach odpowiadali na pytania z czterech kategorii. Dyskryminację ze względu na płeć odczuwa 20 proc. pytanych. Z kolei 14 proc. osób LGBT czuje się dyskryminowanych wśród swoich rówieśników. A wśród nauczycieli, jest to 10 proc. ankietowanych. Ze względu na kolor skóry, pochodzenie i religię dyskryminację odczuwa 15 proc. młodych ludzi.

Wniosek do władz miast

Przygotowany przez młodzież z Przedwiośnia raport ma być podstawą do wniosku z prośbą o zorganizowanie warsztatów z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej, antyseksualnej i antyprzemocowej we wszystkich szkołach ponadpodstawowych w województwie. – Zajęcia takie, to pierwszy krok w zapobieganiu dyskryminacji w szkołach – tłumaczy Wiktoria Lasota, która przedstawiła mediom przygotowany ranking w Gorzowie pod Kuratorium Oświaty. Wniosek wkrótce ma trafić do prezydenta Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry oraz marszałek województwa.

W. Lasota twierdzi, że jest szczęściarą. – W moje szkole i klasie nigdy nie było problemu dyskryminacji z jakichkolwiek powodów. Ale gdy słyszę, ile młodych ludzi targnęło się na życie, bo nie radzi sobie z hejtem pod swoim adresem, tylko dlatego, że ma inny kolor skóry czy też inną orientację seksualną, to wiem, że to ważny temat. I trzeba z młodzieżą o tym rozmawiać – tłumaczy 19-latka, absolwentka gorzowskiego III LO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto