Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od niedzieli gorzowianie przesiadają się na rowery. Dla siebie i miasta

Redakcja
Jarosław Miłkowski
Nasze miasto chce być rowerową stolicą Polski. Zachęca więc mieszkańców, żeby przesiadali się na rowery. No i buduje kolejne ścieżki rowerowe.

- Do tej pory mamy 55 km ścieżek rowerowych. W tym roku oddajemy rekordowe 10 km. Natomiast by zachęcić mieszkańców do jazdy na rowerze, mamy akcję – mówił w czwartek prezydent Jacek Wójcicki.

Akcja to „Rowerowa Stolica Polski” (GL jest jej patronem medialnym). Będzie trwała przez cały wrzesień. Wezmą w niej udział 23 miasta. Z Lubuskiego - oprócz Gorzowa - jeszcze tylko Nowa Sól.

Zasady akcji-konkursu są proste. [wytloczenie]- Rywalizację wygra miasto, które w przeliczeniu na jednego mieszkańca wykręci największą liczbę kilometrów [/wytloczenie]– mówi Sandra Kwiatkowska z wydziału sportu w magistracie.

Kilometry zliczać będzie aplikacja, którą trzeba ściągnąć na smartfona. Ma nazwę „Rowerowa Stolica Polski” i jest do pobrania z Google Play i Apple Store.

Jeśli będziecie mieć problemy, by ją odnaleźć lub zainstalować, przyjedźcie rowerem w najbliższą niedzielę przed
12.00 do parku Górczyńskiego. Tu w samo południe rozpocznie się masa rowerowa. Będą na niej także urzędnicy, którzy pomogą w ściągnięciu aplikacji.

Sama masa będzie miała długość 14 km i potrwa godzinę. Rowerzyści po wyjechaniu z parku pojadą m.in. ulicami: Fieldorfa-Nila, Walczaka, Pomorską, Przemysłową, Chrobrego, Mieszka I dojadą na plac Grunwaldzki. Na trasie przejazdu kierowcy będą musieli liczyć się z kilkuminutowymi utrudnieniami.

Wracając jednak do „Rowerowej Stolicy Polski”. [wytloczenie]Warto będzie pokręcić kółka na rowerze, bo na tych, którzy zrobią ich najwięcej, czekają nagrody. [/wytloczenie]

Gorzowianka i gorzowianin, którzy od 1 do 30 września (bo tyle trwa akcja) przejadą największą liczbę kilometrów, otrzymają rowery. Nagrody będą także za pozostałe miejsce na podium, a także dla tych, którzy będą najlepsi w cotygodniowych rankingach.
We wrześniu na rower i z uruchomioną aplikacją warto wsiąść także z innych powodów.

- Po zakończeniu akcji dostaniemy szczegółowe informacje o gorzowskich rowerzystach, np. którymi ścieżkami poruszają się najczęściej. To pozwoli dobrze rozplanować tzw. małą infrastrukturę przy ścieżkach – mówi Sandra Kwiatkowska.

Ścieżek buduje się w Gorzowie nie mniej niż ulic. Na ukończeniu jest ścieżka wraz z ciągiem pieszym wzdłuż Warty (między nowym bulwarem przy dawnym LOK-u a ul. Szpitalną). Trasa powinna zostać ukończona do 22 września. [wytloczenie]Z tej okazji właśnie na 22 września jest planowana kolejna rowerowa masa krytyczna. [/wytloczenie]

- We wrześniu skończy się też budowa ścieżki wzdłuż parku Kopernika. Będzie biegła od strony ul. Piłsudskiego od skrzyżowania z ul. Walczaka. Z kolei do końca października zakończy się budowa ścieżki i chodnika od skrzyżowania ul. Piłsudskiego z Czereśniową do ul. Błotnej. Na sporej części trasy jest już ułożony asfalt – mówi Paweł Najdora ze społecznej grupy Rowerowy Gorzów, a na co dzień urzędnik wydziału dróg.

W tym roku oddano już też ścieżkę wzdłuż Kłodawki oraz wzdłuż ul. Fabrycznej.

- Do końca roku łączna długość ścieżek w mieście będzie wynosiła ponad 60 km – dodaje Krzysztof Kropiński z wydziału dróg.

W przyszłym roku dojdzie ścieżka wzdłuż ul. Sikorskiego, a przy remoncie drogi krajowej 22 powstanie ścieżka wzdłuż ul. Walczaka do granic miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od niedzieli gorzowianie przesiadają się na rowery. Dla siebie i miasta - Plus Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto