Od stycznia rowerzyści płacą najwyższe mandaty w historii. Nawet 2,5 tys. zł!

Michał Korn
Michał Korn
Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem (500 zł)

Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem (500 zł).
Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem (500 zł) Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem (500 zł). Aneta Zurek / Polska Press
Udostępnij:
Kodeks drogowy 2022. Nowy taryfikator mandatów, który obowiązuje od stycznia obejmuje nie tylko kierowców samochodów, ale i rowerzystów (także niepełnoletnich, za których odpowiadają opiekunowie). Kary dla zwolenników jednośladów sięgają nawet 2500 zł! Ci, którzy nie przestrzegają przepisów, już płacą.

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów, który sieje spustoszenie w nie tylko w portfelach użytkowników pojazdów mechanicznych. Drastyczny wzrost mandatów obowiązuje także niestosujących się do przepisów rowerzystów. Lista potencjalnych wykroczeń, jakie popełnić może rowerzysta jest długa, a kary sięgają 2500 zł.

Nawet 2500 zł mandatu dla rowerzysty. Za co? - SPRAWDŹ TARYFIKATOR:

Korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem (500 zł)

Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem (500 zł).

Od stycznia rowerzyści płacą najwyższe mandaty w historii. N...

Nowe przepisy: do 1500 zł za brak karty rowerowej

Jednym z przykładów jest brak posiadania karty rowerowej. Zgodnie z nowymi wytycznymi, osoba nastoletnia, która bez uprawnień (brak karty rowerowej) pojawi się na publicznej ścieżce rowerowej i zostanie skontrolowana przez policjantów, może dostać grzywnę wynoszącą nawet 1500 zł. A konkretniej wspomniana kara finansowa powędruje na konto opiekuna. "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych" - czytamy. Zapis ten nie dotyczy osób do 10 roku życia, które mogą poruszać się po ścieżkach lub chodnikach wyłącznie w towarzystwie pełnoletniego opiekuna.

Trwa głosowanie...

Zdarza ci się jeździć rowerem lub samochodem nieprzepisowo?

Wymagana karta rowerowe lub prawo jazdy kat. B1

Istotnym elementem jest fakt, że aby poruszać się po drogach publicznych bez narażenia na mandat, musimy być pełnoletni. Jeśli nie mamy ukończonego 18 roku życia, powinniśmy albo zdobyć uprawnienia na rower, czyli zdać egzamin na kartę rowerową (wymagany wiek to minimum 10 lat), albo uzyskać uprawnienia na prowadzenie pojazdów kat. B1 (wymagany wiek to minimum 16 lat).

Jeździsz rowerem. Twój rower musi być w to wyposażony:

Każdy rower, którym poruszamy się po drogach, czy ścieżkach publicznych musi być obowiązkowo wyposażony w niezbędne elementy gwarantujące bezpieczeństwo. Za sprawny rower uważa się jednoślad, który wyposażony jest w:

 • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem;
 • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej;
 • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem;
 • co najmniej jeden sprawny hamulec;
 • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku;
 • kierunkowskazy - w sytuacji, kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.
mandaty dla rowerzystów, stawki mandatów, duże mandaty dla rowerzystów, rowerzyści, taryfikator mandatów 2022, kodeks drogowy, nowe mandaty 2022
Obowiązkowe wyposażenie każdego roweru.

Podczas jazdy rowerem w ciągu dnia obowiązkowe są odblaski, odpowiednio białe z przodu oraz czerwone z tyłu roweru. W tym przypadku światła tzw. pozycyjne nie są konieczne.

Kodeks drogowy 2022. Jazda rowerem po chodniku - przepisy

Rowerzysta ma obowiązek poruszać się po drodze rowerowej lub ścieżce dla pieszych i rowerzystów. Jeśli kierunek, w którym chce jechać rowerzysta, nie obejmuje ścieżki rowerowej, to w takim przypadku wymagane jest korzystanie z jezdni.

Oczywiście przepis kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba jeździć po chodnikach, ścieżkach rowerowych itp. wzbudza spore emocje zwłaszcza wśród osób poruszających się na rowerach szosowych. Prawnie jednak wygląda to dość jasno. Rowerzysta może jechać po chodniku w sytuacji, kiedy towarzyszy mu dziecko do 10 roku życia. Jazda dla rowerów po chodniku jest możliwa, gdy znajdujemy się na drodze, po której poruszać się można z prędkością do 50 km/h, na drodze, gdzie nie ma wydzielonej ścieżki dla jednośladów lub drogi dla rowerzystów i pieszych, zaś chodnik ma szerokość co najmniej dwóch metrów. Jazda po chodniku jest dozwolona również w przypadku panowania na zewnątrz złych warunków atmosferycznych (śnieg, gołoledź, wiatr, mgła itp.)

Rowerzysta ma obowiązek:

 • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
 • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
 • Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

Przypomnijmy, że przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Kiedy rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych jeśli:

 • opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko na rowerze - przepisy

 • Dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej.
 • Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej.
 • Przewozić dziecko na rowerze lub w przyczepie rowerowej może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.

Rowerzysta a przejście dla pieszych

 • Zbliżając się do przejścia dla pieszych rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:

 • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
 • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
 • jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:

 • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego),
 • "czepiania się" pojazdów,
 • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
 • kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
 • korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie