Powrót dzieci do szkół. Są wytyczne dotyczące organizacji zajęć w placówkach

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
17 maja uczniowie wracają do szkół. Na stronie resortu edukacji pojawiły się szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych w placówkach.
17 maja uczniowie wracają do szkół. Na stronie resortu edukacji pojawiły się szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych w placówkach. Pexels
Od najbliższego poniedziałku uczniowie starszych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przejdą na naukę w tak zwanym systemie hybrydowym. Od końca maja wszyscy będą uczyć się w szkołach i placówkach stacjonarnie. Na stronie resortu edukacji pojawiły się wytyczne dotyczące najważniejszych zasad bezpieczeństwa.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Wytyczne rozpoczynają się od przypomnienia najważniejszych zasad bezpieczeństwa, takich jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie pomieszczeń:

  • dystans - minimalna odległość pomiędzy osobami to półtora metra
  • dezynfekcja - mycie powierzchni detergentem przed i po zajęciach
  • higiena - częste mycie lub dezynfekcja rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust
  • maseczki - w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu pomiędzy grupami
  • wietrzenie - przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć

W rekomendacjach zwrócono uwagę, że do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych. Zasugerowano także ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo, rowerem lub hulajnogą.

Ograniczony kontakt pomiędzy klasami

Obowiązuje ogólna zasada – każda klasa w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami. Zaleca się, w zależności od warunków lokalowych szkoły, takie planowanie rozkładu zajęć, aby ograniczyć kontakt między klasami, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych.

WIDEO:Jak sobie radzą w pandemii firmy i instytucje kultury

W miarę możliwości - każda klasa powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali zajęć, a do grupy przyporządkowani powinni być ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele zaleca się:

  • zachowanie co najmniej półtora metra odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów
  • pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela
  • zdezynfekowanie powierzchni biurka nauczyciela przed rozpoczęciem zajęć
  • ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów

Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych - gorączkę, kaszel lub duszności - powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców o konieczności pilnego odebrania dziecka ze szkoły. Lista pełnych wytycznych dotyczących powrotu do szkół dostępna jest TUTAJ

Zobacz też:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie