Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętowanie w cieniu pandemii i protestów. Dzień Ratownictwa Medycznego

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
13 października obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego.
13 października obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego. Mariusz Kapała
Każdego dnia stoją na straży naszego zdrowia i życia, ale raz w roku świętują. Choć w ich pracy czasu na świętowanie jest zawsze niewiele. 13 października to Dzień Ratownictwa Medycznego, który w tym roku był dla ratowników słodko-gorzki, bo upłynął w cieniu wciąż trwającej pandemii i niedawnych protestów.

Stres i presja czasu to ich codzienność

Nieustanna walka z czasem, ciągły stres i ogromna odpowiedzialność. Tak wygląda codzienność ratowników medycznych. Ale choć sami mówią, że mają pracę trudną i obciążającą psychicznie, to jednak bez zastanowienia przyznają też, że daje im ona również wiele satysfakcji.

To praca niezwykle ciężka, odpowiedzialna i stresująca, ale wymagająca także wielkiego serca i empatii. Każda osoba pracująca w ratownictwie medycznym codziennie naraża swoje zdrowie i życie, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Ale to jest także ogromna satysfakcja, która pojawia się zawsze, kiedy uda się dotrzeć do potrzebującego na czas - mówi ratownik medyczny Mirosław Baranowicz.

Ratują ludzkie zdrowie i życie

Święto ratowników to dobra okazja, żeby podziękować wszystkim tym, którzy na co dzień ratują ludzkie zdrowie i życie. W województwie lubuskim taką służbę pełni prawie 700 ratowników, ponad 100 pielęgniarek i blisko 200 lekarzy.

To jest służba, której odpowiedzialnością jest ratowanie życia i zdrowia ludzkiego, a chyba nie ma nic ważniejszego. Dlatego chcę tym wszystkim osobom tworzącym ratownictwo medyczne w naszym województwie bardzo podziękować oraz wyrazić wielką wdzięczność i ogromny szacunek za ich codzienną pracę - mówi wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Nowe zadania postawiła przed zespołami ratownictwa medycznego pandemia koronawirusa. Ratownicy stali się cichymi bohaterami dzisiejszych czasów, którzy zawsze byli na pierwszej linii frontu i z narażeniem własnego życia oraz zdrowia pomagali pacjentom. Jednak w tym czasie walczyli nie tylko z pandemią, ale również o godne warunki pracy.

Szczególny szacunek należy im się właśnie za ten bardzo trudny rok, kiedy te wyzwania były o wiele większe, ale poradzili sobie z nimi. Chcę podziękować ratownikom również za ten ostatni czas, kiedy zwracali się z prośbą do rządu o zwiększenie wynagrodzeń za swoją pracę. Spotykaliśmy się wówczas kilkukrotnie i zawsze były to bardzo wartościowe rozmowy. Doceniam wielką odpowiedzialność ratowników i ich pamięć o tym, że służą ludziom i pomimo wszystko nie mogą pozostawić ich bez pomocy - dodaje wojewoda.

Podczas specjalnej uroczystości zorganizowanej z okazji ratowniczego święta wręczono także medale za wieloletnią służbę oraz wyróżnienia dla ratowników, którzy szczególnie angażują się w swoją pracę.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto