Kiedyś wzbudzały obawy i niepokój
O niezwykłych kręgach poinformowali pracownicy Nadleśnictwa Kłodawa. Pokazali zdjęcie, na którym widać nietypowe zbiorowisko grzybów. Te rosną obok siebie i tworzą charakterystyczny okrąg.
- Czarcie kręgi, kręgi czarownic czy czarcie koła to tylko niektóre nazwy nadane przez naszych przodków przyrodniczemu zjawisku widocznemu na zdjęciu - tłumaczą leśnicy.
W dawnych czasach przypisywano temu zjawisku magiczne znaczenie, jako miejscu, w którym odbywały się sabaty czarownic i inne rzekome praktyki czarnoksiężników.
- Grzybowe pierścienie otoczone były wieloma mitami. Nasi przodkowie wierzyli, że takie kręgi tworzyły się tam, gdzie były odprawiane czary albo czarownice spotykały się na sabat - dodają pracownicy Nadleśnictwa Kłodawa.
Dziś są przyrodniczą ciekawostką
Obecnie wiadomo jednak, że tajemnicze kręgi z grzybów nie mają nic wspólnego z magią i są czymś zupełnie naturalnym. Zjawisko to można zaobserwować podczas warunków sprzyjających rozwojowi grzybów w lasach, ale nie tylko. Takie grzybowe okręgi można spotkać też na łąkach, a nawet w przydomowych ogrodach.
- Grzybnia, rozrastając się, wyczerpuje składniki odżywcze i zatruwa glebę swoimi toksynami. To stwarza niekorzystne warunki do rozwoju grzyba i hamuje jego wzrost wewnątrz okręgu. Rozwój grzybni oraz wzrost owocników jest możliwy jedynie na obrzeżach takiego okręgu, gdzie składników pokarmowych jest jeszcze pod dostatkiem - tłumaczą leśnicy.
Kręgi, w których na obrzeżach widoczne są kapelusze grzybów tworzą między innymi czubajka kania, muchomor czerwony, gąska oraz pieczarka.
Zobacz również:

Strefa Biznesu: Polacy coraz częściej podróżują po kraju samolotem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?