Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ule w gorzowskiej elektrociepłowni. Swój dom ma tam kilka milionów pszczół!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzowska elektrociepłownia pomaga pszczołom.
Gorzowska elektrociepłownia pomaga pszczołom. PGE EC w Gorzowie
Zakładanie pasiek w miastach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W Gorzowie ten szlak przeciera gorzowska elektrociepłownia, która zakwaterowała na swoim terenie kilka milionów pszczół. Postawiła już w sumie kilkadziesiąt takich pszczelich siedzib.

Pasieka w elektrociepłowni

Pszczoły odgrywają kluczową rolę w ekosystemie. Bez ich ciężkiej pracy czekałaby nas prawdziwa katastrofa, bo drzewa, krzewy i inne rośliny nie dawałyby owoców oraz nasion. To właśnie tym pożytecznym owadom zawdzięczamy produkcję jednej trzeciej żywności na całym świecie. Dlatego tak ważna jest pomoc każdego z nas, aby pszczoły miały gdzie żyć. Miejscem przyjaznym skrzydlatym lokatorom jest gorzowska elektrociepłownia, która umiejscowiła na swoim terenie kilkadziesiąt pszczelich domów.

Gdy tylko pojawia się możliwość, to zawsze z ogromną chęcią wspieramy proekologiczne projekty. Nasi pracownicy we współpracy z okolicznymi nadleśnictwami cyklicznie i w formie wolontariatu sadzą drzewa w lasach. Udostępnienie terenów elektrociepłowni pod pasieki to kolejna inicjatywa, która pozytywnie wpływa na nasze lokalne środowisko. Cieszymy się, że w taki sposób możemy pomóc pszczelarzom - mówi Wojciech Dobrak, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie Wielkopolskim.

Przeczytaj również: Ktoś zniszczył pasiekę pana Jana spod Gorzowa. Trwa zbiórka na jej odbudowę

Jest nawet pszczela szkółka

Na terenie gorzowskiej elektrociepłowni znajduje się ponad się ponad siedemdziesiąt uli, w których szacunkowo żyje siedem milionów pszczół. Pięćdziesiąt takich pszczelich mieszkań stoi na składowisku żużla i popiołu w Janczewie, a ponad dwadzieścia jest na terenie elektrociepłowni przy ulicy Energetyków. Kilka kolejnych usytuowano również na pompowni wody powrotnej.

Na uwagę zasługuje szczególnie pasieka w Janczewie, gdzie znajduje się pszczela szkółka. Młode osobniki dochodzą tam do pełni sił produkcyjnych, zapylają lokalne rośliny, przynoszą nektar i powoli się rozwijają. Następnie przygotowywane są do zimowania, żeby w kolejnym sezonie mogły być wywiezione na plantacje - mówi Zenon Piniewski, opiekun części pasiek na terenach gorzowskiej elektrociepłowni.

Wbrew pozorom instalacja pasieki w miejskim środowisku sprzyja pszczołom, które doskonale radzą sobie w takich warunkach. Mimo zabudowań, tereny wokół elektrociepłowni obfitują w liczną roślinność, z których pracowite owady czerpią pożytek.

Bez pszczół nie ma życia

Bez pszczół świat, który znamy zmieniłby się nie do poznania. Według szacunków aż osiemdziesiąt procent kwitnących i owocujących roślin istnieje dzięki pszczołom. Niestety, populacja tych pożytecznych owadów stale się zmniejsza. Spadek liczebności owadów zapylających już dziś powoduje straty w sektorze produkcyjnym i medycznym, ma także fatalne skutki dla środowiska. Szacuje się, że gdy wymrą pszczoły ludzie wyginą zaledwie cztery lata po nich.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto