MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej wiernych chodzi do kościoła. Mniej jest także chrztów i ślubów

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował właśnie rocznik statystyczny dotyczący praktyk religijnych w Polsce. To „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia. Dane za 2019 r.”. Jak wygląda praktyka religijna w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej?
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował właśnie rocznik statystyczny dotyczący praktyk religijnych w Polsce. To „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia. Dane za 2019 r.”. Jak wygląda praktyka religijna w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej? Jacek Katos
Coraz mniej wiernych, mniej księży, a do tego mniej ślubów czy chrztów. Tak wyglądają najnowsze statystyki dotyczące praktyk religijnych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował właśnie rocznik statystyczny dotyczący praktyk religijnych w Polsce. To „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia. Dane za 2019 r.”. Jak wygląda praktyka religijna w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej?

WIERNYCH CORAZ MNIEJ
26,5 proc. - tylu mieszkańców diecezji zielonogórsko-gorzowskiej chodzi regularnie na msze świętą. A przynajmniej tylu było ich 16 października 2019 r., gdy odbywało się liczenie wiernych. W ciągu roku liczba wiernych w lubuskim Kościele spadła o kilka tysięcy osób! W 2018 r. do kościołów chodziło bowiem 27,3 proc. Lubuszan. Jeszcze rok wcześniej, czyli w 2017 r. - w lubuskich kościołach było 29,4 proc. wiernych.
Najwięcej wiernych chodzi na msze w diecezji tarnowskiej - 70,8 proc. Średnia dla całej Polski wynosi 36,9 proc. Kościół zielonogórsko-gorzowski plasuje się w dolnych rejonach statystyk. Niższy odsetek wiernych jest tylko w diecezjach: koszalińsko-kołobrzeskiej, łódzkiej, sosnowieckiej, szczecińsko-kamieńskiej i warmińskiej. W Polsce jest 41 diecezji oraz ordynariat polowy Wojska Polskiego.

ILU Z NAS PRZYSTĘPUJE DO KOMUNII?
Do Komunii chodzi mniej niż połowa osób, które przychodzą na niedzielną mszę. Dokładnie: 12,6 proc. mieszkańców diecezji. To spadek w porównaniu z poprzednimi danymi. W 2018 r. do Komunii przystępowało 13,1 proc. wiernych. W statystykach ogólnodiecezjalnych też plasuje to diecezję w dolnych rejonach tabeli. Średnia dla całej Polski to 16,7 proc.

PARAFIE
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w dalszym ciągu jest 270 parafii. 22 z nich są prowadzone przez zakonników. Zdecydowana większość prowadzona jest przez księży diecezjalnych.

KSIĘŻA
W diecezji ubywa nie tylko wiernych, ale i księży. Na koniec 2019 r. w zielonogórsko-gorzowskim Kościele było ich 545, czyli o dziewięciu mniej niż jeszcze rok wcześniej. W najbliższych latach te liczby prawdopodobnie wciąż będą spadać, bo rocznie umiera średnio kilkunastu kapłanów, a święcenia przyjmuje zaledwie kilku. W całej Polsce było 24 707 księży.

KLERYCY
Tu spadek widoczny jest gołym okiem. W 2017 r. w seminarium w Paradyżu było 42 kleryków, rok później - 28. Najnowsze statystyki podają natomiast liczbę 20. W kolejnym roczniku statystycznym i ona będzie niższa. Nowy rok akademicki rozpoczęło bowiem tylko 17 kleryków (dziś uczą się oni w Gorzowie).

CHRZTY
Spada liczba chrztów. W zeszłym roku w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej było ich 9539, a rok wcześniej było ich 10 106. Tendencja jest spadkowa, bo w 2017 r. chrztów było 10 814.
W całej Polsce ochrzczonych zostało 372 851 osób.

I KOMUNIA ŚWIĘTA
W tym przypadku statystyki nie są miarodajne, bo są zaniżone przez reformę szkół, która spowodowała, że do I Komunii Świętej nie przystępowała mniej więcej taka sama liczba klas. Odnotujmy zatem, że do I Komunii przystąpiło 4952 osób. Rok wcześniej było to 16 641 osób.

BIERZMOWANIE
Tu sytuacja jest podobna do chrztów, tylko że klas, które przystępowały do sakramentu było zdecydowanie więcej niż rok wcześniej. W 2019 r. bierzmowanych było 12 298 osób, natomiast rok wcześniej - 7465.

ŚLUBY
Spadek liczby sakramentów małżeństwa jest jeszcze bardziej widoczny niż w przypadku chrztów i wynosi on około 10 proc. W 2019 r. ślub kościelny wzięło 2692 par, natomiast rok wcześniej - 3075 par.

KORONAWIRUS WYWRÓCI STATYSTYKI
Kolejny rocznik statystyczny będzie musiał wyglądać zdecydowanie inaczej od dotychczasowych. Powód? Oczywisty. Z uwagi na pandemię nie odbyło się październikowe liczenie wiernych, a z części sakramentów (np. chrztów czy ślubów) wierni mogli zrezygnować, by poczekać na bardziej sprzyjający moment. Liczby za 2020 r. trudno będzie zatem porównywać z wcześniejszymi.

Czytaj również:
Co z mszami podczas Bożego Narodzenia?

WIDEO: Coraz mniej wiernych w kościołach

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto