Gorzów. Gminny Program Rewitalizacji ma już pięć lat. Co udało się zrobić?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Mija pięć lat od rozpoczęcia Gminnego Programu Rewitalizacji w Gorzowie.
Mija pięć lat od rozpoczęcia Gminnego Programu Rewitalizacji w Gorzowie. UM w Gorzowie
Udostępnij:
Gminny Program Rewitalizacji to strategiczny dokument, który pozwala miastu planować i prowadzić wiele ważnych i potrzebnych działań oraz inwestycji. Właśnie mija pięć lat od kiedy ten ważny program został przyjęty w Gorzowie. Co w tym czasie udało się zrobić?

Jak Gorzów rewitalizuje?

Rewitalizacja to działanie skupione na zdegradowanym obszarze gminy, którego celem jest jego ożywienie i doprowadzenie do stanu, w którym staje się on wartościowy oraz funkcjonalny. Przez pięć ostatnich lat tego typu przedsięwzięć było w Gorzowie sporo.

W tym czasie zrealizowaliśmy przedsięwzięcia, których namacalne efekty stały się w mieście lubiane, rozpoznawalne i chętnie użytkowane. Jest to między innymi "Kwadrat", ścieżka nad Wartą, która stanowi przedłużenie Bulwaru Wschodniego, a także ścieżka wzdłuż Kłodawki - mówi Jacek Szymankiewicz, wiceprezydent Gorzowa.

Jednak co ważne - Gorzów nie tylko rewitalizuje miejską przestrzeń, ale może też pochwalić się sporymi sukcesami na tym polu. Tak było przypadku budowy ścieżki wzdłuż Kłodawki, która pod koniec listopada została wyróżniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa jako przedsięwzięcie rewitalizacyjne tygodnia. Kompleksowy projekt stworzenia dwukilometrowego szlaku zakładał również powstanie placów zabaw, sceny plenerowej i skweru. Dzięki temu mieszkańcy zyskali nie tylko ciąg komunikacyjny ułatwiający poruszanie się pieszo i rowerem po historycznym centrum miasta, ale także nowe tereny rekreacji.

To nie tylko remonty

Jednak rewitalizacja to nie tylko remonty zniszczonych domów, ulic, parków, ale także rozwiązania dotyczące istniejących problemów środowiskowych i społecznych.

Program rewitalizacji to również zadania, które choć mniej widoczne na co dzień, stanowią ważny element procesu rewitalizacji. Było to między innymi opracowanie i wdrożenie programu rozwiązywania problemów zadłużenia czynszowego, czy rozwój usług i wsparcia na rewitalizowanych terenach - mówi Jacek Szymankiewicz.

Co ważne - celem Gminnego Programu Rewitalizacji jest również aktywizację społeczną i obywatelską mieszkańców. Dlatego są oni zaangażowani zarówno w opracowanie, jak i w realizację poszczególnych projektów.

Pierwszym krokiem był udział w konsultacjach społecznych dokumentu. Kolejny to zaangażowanie w proces projektowania nowych przestrzeni publicznych. Są i takie przedsięwzięcia, przy których mieszkańcy dosłownie biorą sprawy we własne ręce. Należą do nich między innymi działania związane z zazielenieniem terenów i porządkowaniem podwórek - dodaje wiceprezydent Gorzowa.

Mieszkańcy biorą też czynny udział w rewitalizacji poprzez pracę w Komitetach Rewitalizacji. Są one swoistym łącznikiem pomiędzy mieszkańcami a urzędem w sprawach związanych z rewitalizacją. Niedawno w Gorzowie rozpoczęła się II kadencja Komitetów Rewitalizacji.

To jeszcze nie koniec

Gminny Program Rewitalizacji w Gorzowie zakłada w sumie realizację 5 celów strategicznych, 37 celów szczegółowych i 45 przedsięwzięć. Do tej pory pełnej realizacji doczekało się 13 zadań, a 26 jest w trakcie realizacji. Pozostałe czekają natomiast na swoją kolej.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie