Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejka po renetę landsberską. Ludzie ustawiali się po drzewka na długo przed sprzedażą!

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Reneta landsberska rozeszła się niemal do ostatniej sztuki. Kolejna okazja do zakupu będzie za pół roku.
Reneta landsberska rozeszła się niemal do ostatniej sztuki. Kolejna okazja do zakupu będzie za pół roku. Jarosław Miłkowski
W piątek 1 marca na ryneczku Jerzego w Gorzowie można było kupić drzewko renety landsberskiej. Sprzedano prawie dwieście sztuk. A pierwsi klienci ustawiali się w kolejce jeszcze przed 9.00.

Popularność renety landsberskiej nie przestaje zaskakiwać! W piątek 1 marca Gorzowski Rynek Hurtowy zaplanował sprzedaż około 200 sztuk drzewek renety. Sprzedaż miała rozpocząć się o 9.00, ale wielu klientów przyszło kupić drzewko znacznie wcześniej.
- Musieliśmy zacząć sprzedawać od 8.45, bo tłum już mocno napierał – mówiła z uśmiechem Agata Dusińska, prezes Gorzowskiego Rynku Hurtowego.

Drzewko kosztowało 60 zł

Gdy na ryneczek Jerzego przyszliśmy tuż przed 9.00, w kolejce po zakup drzewka stało kilkadziesiąt osób. Choć za jedno drzewko trzeba było zapłacić 60 zł, to część mieszkańców decydowała się na kupno nawet więcej niż jednej sadzonki.

- Reneta to najlepsze jabłka. Nie ma lepszych odmian do jabłecznika – mówiła nam pani Aleksandra, jedna z osób, które kupiły drzewko. – Przyszłam po nie, bo to lokalny patriotyzm. To będzie moja pierwsza posadzona reneta – dodawała.

Kolejna okazja za pół roku

Gorzowski Rynek Hurtowy sprzedaje drzewka renety landsberskiej dwa razy w ciągu roku – wczesną wiosną i wczesną jesienią. Wtedy jest bowiem najlepszy moment na sadzenie drzewka. Rok temu w marcu można było kupić 50 drzewek. Tym razem było ich cztery razy więcej i rozeszły się niemal wszystkie.
- Zainteresowanie renetą jest coraz większe, więc coraz więcej drzewek wyszczepiamy. Drzewka rosną w szkółce w Skwierzynie. Chcemy sprzedawać silne sadzonki. Te, które można kupić dzisiaj, mają dwa lata. My już w zeszłym roku zlecaliśmy sadzenie drzewek, które będziemy sprzedawać w przyszłym roku – mówiła nam prezes Dusińska.

Przypomnijmy, że reneta landsberska została wyhodowana w 1840 przez radcę prawnego Theodora Heinricha Otto Burchardta, którego rodzina posiadała sad w okolicy dzisiejszych ulic Borowskiego i Jagiellończyka. Pierwsze owoce jabłoń renety landsberskiej dała w 1852, a więc rok przed śmiercią urodzonego w 1771 hodowcy. W Polsce ta odmiana renety nie jest powszechnie uprawiana.

Czytaj również:
Będzie czyściej przy parku Słowiańskim. Inneko ma przejąć zadanie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto