Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie służby ruszają ze wzmożonymi działaniami. Aby wakacje były bezpieczne

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Lubuskie służby szykują się do wakacyjnych działań.
Lubuskie służby szykują się do wakacyjnych działań. Lubuska Policja
Po dziesięciu miesiącach nauki w końcu przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Przed uczniami dwa miesiące wakacyjnej laby. Aby dni wolne od szkolnych obowiązków upłynęły bezpiecznie zadbają lubuskie służby.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Policjanci na drogach, woprowcy nad wodą i wizytatorzy z kuratorium na obozach. Lubuskie służby łączą siły, aby wypoczynek dzieci i młodzieży podczas wakacji był spokojny oraz bezpieczny.

Uczniowie zakończyli już rok szkolny i chcemy, aby te wakacje były dla nich przede wszystkim bezpieczne. Dla mnie jako wojewody odpowiedzialnego za bezpieczeństwo mieszkańców województwa oraz służb, które o to bezpieczeństwo dbają jest to obecnie podstawowy cel. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani i wierzymy, że na początku września uczniowie wrócą do szkół zdrowi i wypoczęci. Ale zwracam się także z prośbą do młodych ludzi, aby nie zapominali o tym, że ten beztroski czas niesie za sobą również wiele zagrożeń, a to bezpieczeństwo w dużej mierze zależy właśnie od nich samych - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Więcej policyjnych kontroli na drogach

Na trasach województwa lubuskiego już widać wzmożony ruch pojazdów. Wakacyjne działania na drogach prowadzą policjanci, którzy pomagają podróżującym w spokojnym dotarciu do celu wakacyjnego wypoczynku.

Dla uczniów wakacje oznaczają wypoczynek i rozrywkę, ale dla lubuskich policjantów jest to czas wzmożonych działań na wielu płaszczyznach. Działamy przede wszystkim na drogach, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Jesteśmy województwem tranzytowym, przez które osoby znad morza jadą w góry lub odwrotnie, dlatego tych kontroli będzie więcej, a policjanci będą widoczni na wielu szlakach komunikacyjnych naszego województwa - mówi gen. nadinspektor Jarosław Pasterski, komendant wojewódzki policji.

Kontrolują autokary i kierowców

W wakacje na pełnych obrotach pracują również funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego. Sprawdzają autokary wiozące dzieci i młodzież na wypoczynek. Podczas kontroli biorą pod lupę przede wszystkim stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców.

O sprawdzenie autokaru i kierowcy może poprosić zarówno rodzic, jak i organizator wyjazdu. Taką potrzebę można zgłosić telefonicznie lub mailowo i najlepiej zrobić to z wyprzedzeniem, co ułatwi zaplanowanie pracy oraz przeprowadzenie kontroli. W tym roku po raz pierwszy do naszych działań wykorzystywać będziemy Mobilną Jednostkę Diagnostyczną wyposażoną w zaawansowany sprzęt umożliwiający wykrycie usterek, których ujawnienie dotychczas możliwe było dopiero po skierowaniu pojazdu na szczegółowe badania do stacji diagnostycznej - mówi Paweł Lebiedź, zastępca naczelnika Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie.

Dbają o bezpieczeństwo nad wodą

Do startu wakacji gotowi są także lubuscy woprowcy. Co roku podczas sezonu jeziora w regionie odwiedzają tłumy wczasowiczów i plażowiczów, a to ogromne wyzwanie dla ratowników.

Wszystkie nasze siły i środki są już postawione w stan gotowości, Prawie dwustu ratowników wodnych będzie czuwało nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów przebywających nad naszymi akwenami. Do dyspozycji mamy także szesnaście jednostek pływających. Każdy sezon to dla nas duże wyzwanie, bo tylko w czasie ubiegłorocznych wakacji mieliśmy blisko sześćdziesiąt akcji ratowniczych - mówi Robert Fredrych, prezes zarządu WOPR Województwa Lubuskiego.

Przeczytaj również: Mają ratować życie, ale są notorycznie kradzione i niszczone. Koła ratunkowe giną z bulwarów w Gorzowie

Kontrolują miejsca wypoczynku

Swoje działania rozpoczyna także Lubuskie Kuratorium Oświaty. Sprawdza czy organizatorzy obozów i kolonii są zarejestrowani w ogólnopolskiej bazie danych i spełniają wymagania, które gwarantują, że dzieci korzystające ze zorganizowanego wypoczynku są bezpieczne.

Przede wszystkim będziemy sprawdzać, czy placówki są zarejestrowane w naszym systemie. Oprócz tego skontrolujemy karty zgłoszeniowe uczestników, dokumenty potwierdzające kwalifikacje wychowawców oraz program takiego obozu lub kolonii, a więc to czy jest on zgodny z tym, co obiecał organizator wypoczynku - mówi Ewa Rawa, lubuski kurator oświaty.

Kontrolowaniem miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży zajmują się też strażacy. Sprawdzają przede wszystkim zabezpieczenia przeciwpożarowe, stan dróg dojazdowych oraz to, czy w danym miejscu są wyznaczone punkty ewakuacji.

Strażacy realizują swoje zadania w tym szczególnym czasie w trzech aspektach. Po pierwsze jesteśmy organem opiniodawczym w przypadku organizowania letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Po naszych kontrolach wydajemy opinie w zakresie ochrony przeciwpożarowej, które są podstawą do tego, aby taki obóz czy kolonia mogły się odbyć - mówi nadbrygadier Patryk Maruszak, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Kuratorium uruchamia także całodobowy telefon interwencyjny. Pod numerem 784 675 096 rodzice mogą zgłaszać wszelkie uwagi i zastrzeżenia dotyczące organizacji wypoczynku.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto