Nie ma kardiochirurgii?! Zgoda na oddział już jest. Jak wojewoda odpowiada marszałek?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Gorzowski oddział kardiochirurgii był przedmiotem konferencji prasowych marszałka (w czwartek) i wojewody (w piątek).
Gorzowski oddział kardiochirurgii był przedmiotem konferencji prasowych marszałka (w czwartek) i wojewody (w piątek). Jarosław Miłkowski
Udostępnij:
- Już 21 grudnia została wydana zgoda na utworzenie oddziału kardiochirurgii - odpowiada wojewoda Władysław Dajczak na zarzuty marszałek Elżbiety Anny Polak. Krytykuje też pomysł na utworzenie szpitala covidowego w Torzymiu.

- Konferencja pani marszałek budzi mój sprzeciw. Informacja, że wojewoda nie pozwala na utworzenie centrum kardiochirurgii w Gorzowie to zwykłe kłamstwo, to niedorzeczna manipulacja - mówił w piątek 21 stycznia wojewoda Władysław Dajczak. Odnosił się do czwartkowej konferencji w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze. 20 stycznia m.in. marszałek Elżbieta Anna Polak i prezes szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Jerzy Ostrouch opowiadali o chęci utworzenia oddziału kardiochirurgicznego w gorzowskiej lecznicy. Informowali oni, że nie znalazł się on planie transformacji szpitali.

- Nie wyobrażam sobie, żeby w szpitalach wielospecjalistycznych kardiologia nie była wzmocniona kardiochirurgią - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, twierdząc, że wojewoda nie zgodził się na utworzenie kardiochirurgii w Gorzowie.
- Około pół tysiąca osób rocznie w Lubuskiem jest niezaopatrzonych pod względem kardiochirurgicznym - dodawał Seweryn Grudniewicz, lekarz naczelny szpitala.

W trakcie czwartkowej konferencji marszałek Polak przedstawiała też pomysł utworzenia od jesieni szpitala covidowego, do którego - zamiast do szpitali wielospecjalistycznych w Gorzowie i Zielonej Górze - mieliby trafiać pacjenci z koronawirusem.
Była też mowa o utworzeniu Gorzowskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologicznego. Jak opowiadał prezes Ostrouch, lecznica chce skoordynować to, co już robi w zakresie onkologii i nadać temu osobną oficjalną nazwę.

Jest zgoda na oddział
W piątek do spraw poruszonych przez marszałek Polak odnosił się wojewoda.
- To budzi niedowierzanie i uśmiech politowania, kiedy pan prezes Ostrouch mówi, że nie ma on oddziału kardiochirurgii. 20 grudnia 2021 wystąpił do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego o zarejestrowanie takiego oddziału i już 21 grudnia taki oddział został zarejestrowany - mówił W. Dajczak. - Informacje o braku zaopiekowania dla prawie pół tysiąca Lubuszan są równie nieprawdziwe - dodawał.

- Nie wiem, skąd były brane dane o pięciuset osobach, bo w 2020 roku poza naszym województwem w zakresie kardiochirurgii leczyło się 58 Lubuszan, a w 2021 roku - siedmiu Lubuszan - dodawała Bożena Chudak, dyrektor wydziału zdrowia w urzędzie wojewódzkim.

Dodajmy, że wpisanie oddziału kardiochirurgii nie oznacza - w tym przypadku - jego uruchomienia. Szpital nie ma bowiem podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na usługi kardiochirurgiczne. W Lubuskiem kardiochirurgia jest jedynie w Nowej Soli. Zdaniem konsultantów - wojewódzkiego i krajowego - to wystarczy.

W trakcie piątkowej konferencji mowa była też o pomyśle na osobny szpital covidowy w Torzymiu.
- Stworzenie stu miejsc nie zabezpieczy w żaden sposób województwa, abstrahując już od braku zaplecza OIOM-owskiego i braku właściwej instalacji tlenowej szpitala w Torzymiu - mówiła dyrektor Chudak. Odnosiła się też do centrum onkologii w Gorzowie: - Mówienie, że utworzono centrum i jednocześnie informowanie, że nic nie utworzono, tylko nazwano to, co już funckjonuje od lat, może wprowadzić Lubuszan w błąd.

Czytaj również:
Rekord zakażeń w Polsce! A jak jest w Gorzowie? |21 STYCZNIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie