Rolnicy muszą się spisać. Ruszył "mały spis rolny". Jest też w Lubuskiem

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Do połowy sierpnia na terenie całego kraju prowadzone są badania statystyczne w gospodarstwach rolnych.
Do połowy sierpnia na terenie całego kraju prowadzone są badania statystyczne w gospodarstwach rolnych. Pexels
Od początku czerwca trwają badania statystyczne wśród gospodarstw rolnych. Co kilka lat przeprowadza je Główny Urząd Statystyczny. Tak zwany mały spis rolny potrwa do połowy sierpnia i ma na celu zebranie niezbędnych danych dotyczących rozwoju polskiego rolnictwa.

Udział biorą wylosowane gospodarstwa

Badanie jest obowiązkowe, ale udział w nim muszą wziąć tylko wylosowane gospodarstwa. W województwie lubuskim spisem objętych zostało ponad cztery tysiące gospodarstw rolnych.

Celem badania rolniczego jest pozyskanie informacji, które zostaną wykorzystane do analizy zmian oraz ogólnej oceny sytuacji w rolnictwie. Badanie jest prowadzone w jednym czasie na terenie całej Unii Europejskiej, a zebrane dane mają pozwolić na określenie stanu rolnictwa w województwie, kraju oraz na tle innych państw. Jest organizowane trzy lata po Powszechnym Spisie Rolnym, co pomoże nam określić, jak zmienia się rolnictwo w określonych odstępach czasu - mówi Marlena Gajewska, kierownik Wydziału Badań Ankietowych w Urzędzie Statystycznym w Zielonej Górze.

Instrukcje zostały przesłane pocztą

Do każdego z wylosowanych gospodarstw wysłano pocztą specjalne pismo zawierające wszystkie niezbędne informacje dotyczące badań. W ciągu pierwszych dwóch tygodni będzie można przekazać dane przez Internet. Można to zrobić za pośrednictwem formularza online.

Elektroniczny formularz będzie dostępny do szesnastego czerwca. Później dane związane z badaniem będzie można przekazywać jedynie podczas rozmowy z ankieterem. Ankieterzy będą dzwonić do wytypowanych gospodarstw rolnych lub osobiście spotykać się z rolnikami - tłumaczy Marlena Gajewska.

W ramach tak zwanego małego spisu rolnego rolnicy będą pytani między innymi o dochody, użytkowane grunty, pogłowie zwierząt czy osoby pracujące w gospodarstwie. Oprócz tego odpowiedzą także na pytania dotyczące metod uprawy ziemi, maszyn znajdujących się w gospodarstwie, stosowanych środków ochrony roślin czy korzystania ze odnawialnych źródeł energii.

Zobacz również:

Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie