Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Rosjanie przyszli w nocy” wspominali gorzowianie. 83 lata temu zaczęła się wywózka na Sybir

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
W czasie czterech wywózek na Sybir poddano represjom ponad 300 tys. Polaków.
W czasie czterech wywózek na Sybir poddano represjom ponad 300 tys. Polaków. Jarosław Miłkowski
W piątek 10 lutego mijają 83 lata od pierwszej wywózki Polaków na Syberię. Tuż po południu w Gorzowie spotkano się z tej okazji na cmentarzu. Na wieczór zaplanowano mszę świętą.

- Miałem sześć lat, gdy nas wywieziono. To było właśnie 10 lutego. Było 40 stopni mrozu, dużo śniegu, noc. I wtedy przyszli żołnierze. Około 2.00-3.00 obudzili nas, postawili pod ścianą i powiedzieli, że wyjeżdżamy. Na spakowanie dali 30 minut. Rodzice potracili głowę, co i ile brać za sobą – mówił nam w piątek 10 lutego Wiesław Szlakciuk. W południe przyszedł na gorzowski cmentarz przy ul. Żwirowej, gdzie odbywały się obchody 83. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Syberię. Doszło do niej 10 lutego 1940.

- To były straszne czasy – mówiła z kolei Halina Zdrojewska, która opowiadała historię wywózki swojego męża. – Miał wtedy trzy lata. Rosjanie przyszli w nocy. Temperatury były bardzo niskie. Kazali zostawić dziecko, by było malutkie i miało nie przeżyć mrozu. Teściowa na szczęście zawinęła go w prawdziwą pierzynę i udało się przeżyć – dodawała H. Zdrojewska.

Sybiracy liczą na młodzież

W obchodach tradycyjnie udział wzięli m.in. kadeci z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ul. Czereśniowej.
- Bardzo liczę na młodzież, że nie zapomni w przyszłości o tej rocznicy, nie będzie wyrzucała pamiątek. Należy o tym pamiętać – mówiła H. Zdrojewska.

- Jesteśmy po to, by zadbać o tę pamięć – mówiła natomiast Ewa Rawa, prezes Oddziału Związku Sybiraków w Gorzowie, a na co dzień lubuski kurator oświaty, do którego należy około 1 tys. osób. – Dbamy o to, żeby nigdy więcej takie wydarzenia się nie powtórzyły. Jak widać, to jest możliwe – dodawała, nawiązując do toczącej się od prawie roku wojny na Ukrainie.

Wywózki na Sybir były cztery. Oprócz tej w lutym 1940, druga była w marcu 1940 r., trzecia w czerwcu 1940 r., a czwarta - w czerwcu 1941. Łącznie wywiezionych z Polski i poddanych rosyjskim represjom zostało ponad 300 tys. Polaków.

Obchody 83. rocznicy pierwszej wywózki będą też w piątkowy wieczór. O 18.30 w kościele p.w. NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego 21 zostanie odprawiona msza święta w intencji Sybiraków.

Czytaj również:
Przetarg na Kosynierów Gdyńskich i Słowiańską rozstrzygnięty. Prace ruszą wiosną

Zobacz wideo: Sybiracy z Żagania 83. rocznica zsyłek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto