Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż miejska sprawdza czym mieszkańcy palą w piecach. A niektórzy wrzucają co tylko się da!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego gorzowscy strażnicy miejscy wznowili kontrole nieruchomości.
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego gorzowscy strażnicy miejscy wznowili kontrole nieruchomości. Fot. Paweł Dubiel
Gęsty dym unoszący się z kominów kamienic oraz domów to o tej porze roku częsty widok w wielu polskich miastach. Z tym problemem boryka się również Gorzów. Mieszkańcy narzekają, a strażnicy miejscy sprawdzają, czy szary i gryzący dym to nie skutek spalania w piecach niedozwolonych materiałów.

Palący problem... prosto z pieca

Rozpoczął się sezon grzewczy, dlatego gorzowscy strażnicy miejscy wznowili coroczne kontrole nieruchomości. Pukają do drzwi, zaglądają do pieców i sprawdzają, czy domowe ognisko nie zatruwa życia właścicielom i okolicznym mieszkańcom.

- Strażnicy miejscy posiadają specjalne uprawnienia, dzięki którym mogą takie kontrole przeprowadzać. Utrudnianie lub udaremnienie tych czynności jest w naszym kraju traktowane bardzo poważnie, gdyż stanowi przestępstwo - mówi Andrzej Jasiński, komendant Straży Miejskiej w Gorzowie.

Zazwyczaj strażnicy miejscy pojawiają się tam, skąd dostają od mieszkańców zgłoszenia o nadmiernym zadymieniu i podejrzeniu spalania odpadów.

- Jeśli ktoś robi to nieprawidłowo, widać i czuć od razu, bo z komina unosi się ciemny, gryzący dym. Wtedy udajemy się we wskazane miejsce i sprawdzamy skąd wydobywa się przykry zapach i co zostało spalone - dodaje Andrzej Jasiński.

Niektórzy palą czym tylko się da

Dym z kominów ulatnia się szybko, ale problem, który za sobą pozostawia pozostaje na długo. Wszystko przez to, że w piecach nie zawsze ląduje to, co powinno. A znaleźć w nich można niemal wszystko - wykładziny, stare ubrania, buty, a nawet meblościanki. Wiele z tych materiałów wydziela trujące substancje, które w większości są rakotwórcze.

- Najczęściej znajdujemy folie, plastikowe butelki, ale też płyty wiórowe i meble - wylicza komendant miejskiej straży. - Największy problem jest z tymi ostatnimi, bo one zazwyczaj są pokryte różnymi powłokami ochronnymi i lakierami, które po spaleniu stają się bardzo toksyczne - tłumaczy.

Sprawdzają także działkowe ogródki

Strażnicy miejscy wizytują jednak nie tylko prywatne posesje, ale także ogrody działkowe, gdzie często w sposób niedozwolony spalane są pozostałości roślinne i inne odpady.

- Teraz trwa okres porządkowania ogródków działkowych, ale musimy pamiętać, że tych odpadów zielonych również nie powinniśmy spalać. Nie dotyczy to czystego drewna, które jest traktowane jako naturalny materiał opałowy, ale już w przypadku liści, traw czy gałęzi ten zakaz obowiązuje - mówi Andrzej Jasiński.

Pod lupę brane są także nieruchomości, na terenie których prowadzona jest działalność gospodarcza.

- W jednym z poprzednich sezonów interweniowaliśmy w sprawie właściciela jednego z gorzowskich warsztatów samochodowych, który zbudował całą instalację do ogrzewania tego pomieszczenia i wykorzystywał do tego zużyty olej silnikowy - mówi Jasiński.

Przeczytaj też: Kaucja za szklane i plastikowe butelki. Będzie pobierana dodatkowa opłata!

Konsekwencje mogą być dotkliwe

Choć zazwyczaj kończy się na upomnieniach i pouczeniach, to za spalanie nieprzeznaczonych do tego przedmiotów strażnicy mogą wypisać także 500-złotowy mandat. Konsekwencje będą bardziej dotkliwe, gdy sprawa trafi do sądu. W takiej sytuacji grzywna za to wykroczenie może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

WIDEO: "Bóg daje życie - smog je odbiera". Księża będą rozmawiać z wiernymi o wymianie starych pieców

Źródło:TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto