Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem działają już Wojskowe Centra Rekrutacji. Czym się zajmują?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Nabór do wojska będzie jeszcze łatwiejszy.
Nabór do wojska będzie jeszcze łatwiejszy. Wojsko Polskie
Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji zamiast dotychczasowego Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i Wojskowe Centra Rekrutacji w miejsce Wojskowych Komend Uzupełnień. To tylko niektóre ze zmian, które wprowadza ustawa o obronie ojczyzny. Nowe struktury powstały także w województwie lubuskim. Ich najważniejsze zadania będą związane z naborem ochotników do armii.

Priorytetem jest nabór do armii

Resort obrony chce w jeszcze większym stopniu ułatwić ochotnikom drogę do wojska. Służyć temu ma reforma tak zwanych terenowych organów administracji wojskowej. Nowe przepisy zakładają utworzenie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji z siedzibą w Warszawie, które ma koordynować pracę zamiejscowych oddziałów uruchomionych w dotychczasowych Wojewódzkich Sztabach Wojskowych. W Lubuskiem taki zamiejscowy oddział znajduje się w Zielonej Górze.

To nie jest tylko wymiana szyldów i pieczęci, ale budowa nowoczesnej struktury, której głównym zadaniem będzie rekrutacja do służby w wojsku. Jednym z głównych założeń nowej ustawy o obronie ojczyzny jest zwiększenie liczebności wojska, dlatego musimy ukierunkować nasze działania na pozyskiwanie nowych kandydatów do służby - mówi płk Grzegorz Dyrka, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze.

Rekrutacja w maksymalnie dwa dni

Utworzonych zostało również osiemdziesiąt sześć Wojskowych Centrów Rekrutacji, które zastąpiły dotychczasowe Wojskowe Komendy Uzupełnień. W naszym regionie takie centra są w Gorzowie, Zielonej Górze oraz Żaganiu.

Najważniejsze zadania Wojskowych Centrów Rekrutacji będą związane z naborem ochotników do armii. Kandydaci do korpusu szeregowych zawodowych lub do terytorialnej służby wojskowej, którzy stawią się w tych jednostkach, w ciągu maksymalnie dwóch dni przejdą całą procedurę naboru, a więc podstawowe badania lekarskie i psychologiczne oraz rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli spełniają wymagania, otrzymują kartę powołania na szkolenie wojskowe z konkretną datą i miejscem stawienia się na szkolenie - tłumaczy płk Grzegorz Dyrka.

Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. Nowa ustawa o obronie ojczyzny weszła w życie 23 kwietnia. Oprócz reformy sytemu rekrutacji kandydatów i zwiększenia liczebności polskiej armii zakłada również przyspieszenie wzrostu wydatków na wojsko, reorganizację systemu rezerwistów oraz wprowadza ochotniczą zasadniczą służbę wojskową.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto