Zmarła Antonina Kowalska Korban. Szanowała ludzi, kochała z nimi pracować

OPRAC.: red.
A. Kowalska Korban całe życie zawodowe związana była z Kowalowem. Początkowo pracowała tam jako nauczycielka, od 1976 r. pełniła obowiązki dyrektora szkoły podstawowej, a następnie dyrektora Zespołu Szkół w tej miejscowości. Od 2000 r. mieszkała w Gorzowie.
A. Kowalska Korban całe życie zawodowe związana była z Kowalowem. Początkowo pracowała tam jako nauczycielka, od 1976 r. pełniła obowiązki dyrektora szkoły podstawowej, a następnie dyrektora Zespołu Szkół w tej miejscowości. Od 2000 r. mieszkała w Gorzowie. materiały rodziny
W sobotę w Kowalowie będzie pogrzeb Antoniny Kowalskiej Korban – byłej radnej, działaczki społecznej, dyrektorki szkół w Kowalowie (gm. Rzepin).

A. Kowalska Korban całe życie zawodowe związana była z Kowalowem. Początkowo pracowała tam jako nauczycielka, od 1976 r. pełniła obowiązki dyrektora szkoły podstawowej, a następnie dyrektora Zespołu Szkół w tej miejscowości. Od 2000 r. mieszkała w Gorzowie.

Pomagała, tworzyła, prowadziła, kierowała

Tak wspominają ją najbliżsi: „Kochała dzieci i młodzież, szanowała nauczycieli. Żyła i poświęcała się dla szkoły. Kierowana przez nią placówka oświatowa osiągała bardzo dobre wyniki w pracy dydaktycznej. Promieniowała wieloma cennymi inicjatywami w dziedzinie kultury i sportu. Należała do osób niezwykle aktywnych w działaniach społecznych i obywatelskich. Osobiście przez wiele lat prowadziła chóry i zespoły muzyczne, zarówno szkolne jak i dla dorosłych. Pamiętamy o sukcesach „Słynnych Kobiet z Kowalowa”.
Przez wiele kadencji była Radną Rady Gminy a następnie Rady Miasta w Rzepinie. Promowała i wspierała liczne inicjatywy na rzecz środowiska wiejskiego. Przez długie lata czynnie pracowała w Wojewódzkim Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Ponad 20 lat była z ramienia tego Związku Przewodniczącą Kół Gospodyń Wiejskich w Województwie Gorzowskim, a następnie Lubuskim. Przez ostatnie lata pełniła funkcję Prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych

w Gorzowie.

Uhonorowana przez prezydenta RP

Jej pasją było harcerstwo. Od najmłodszych lat sama była harcerką. Pracując w Kowalowie zorganizowała znakomicie funkcjonującą Drużynę Harcerską Związku Harcerstwa Polskiego. Posiadała najwyższy stopień tej organizacji „Harcerz Rzeczypospolitej”. Za swoją pracę otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień, wśród nich Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Gorzowskiego i Lubuskiego oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2003 r. z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jednakże największym wyróżnieniem było dla niej uznanie i wielki szacunek ludzi. Była osobą o dużym, niekwestionowanym autorytecie”.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 21 listopada 2020 r. o 12 .00 w Kowalowie.

Rząd chce skrócić odstęp pomiędzy dawkami szczepionek

Wideo

Dodaj ogłoszenie