Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy boomersi są lepsi od płatków śniegu i czy zawód ma płeć? O tym rozmawiali na Gorzowskim Forum Gospodarczym

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Kilkaset osób wzięło udział w V Gorzowskim Forum Gospodarczym.
Kilkaset osób wzięło udział w V Gorzowskim Forum Gospodarczym. Magda Marszałek
Współpraca pokoleniowa, rola płci w organizacji, sztuczna inteligencja oraz gospodarka cyrkularna. Między innymi te zagadnienia stały się przedmiotem dyskusji podczas piątej edycji Gorzowskiego Forum Gospodarczego. Zaproszeni eksperci z różnych dziedzin dzielili się wiedzą i doświadczeniem oraz próbowali znaleźć odpowiedzi na wiele aktualnych pytań i pojawiających się wyzwań.

Synergia światów współczesnej gospodarki

Gorzowskie Forum Gospodarcze to największe takie wydarzenie w województwie lubuskim. W tym roku odbywało się pod hasłem "Synergia światów współczesnej gospodarki" i przyciągnęło kilkaset osób związanych z biznesem.

Te czasy są wyjątkowe, bo bardzo dynamicznie. Realia współczesnego świata zmieniają się jak w kalejdoskopie i musimy wychodzić tym zmianom naprzeciw. Mówimy dzisiaj o synergii, która nie jest możliwa bez wzajemnej współpracy. A ona w tym dzisiejszym świecie często wydaje się trudna lub wręcz niemożliwa. Dlatego o tej współpracy należy mówić, szukać rozwiązań i tworzyć platformę do wymiany doświadczeń. Zapewne nie znajdziemy recepty na świetlaną przyszłość, ale na pewno wnioski z paneli i dyskusji pomogą pomogą bardziej zrozumieć mechanizmy, które czekają nas w najbliższej przyszłości - mówi Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Forum poprowadzili Dorota Gardias i Igor Sokołowski, a wśród zaproszonych prelegentów byli między między innymi: Olga Kozierowska, polska dziennikarka biznesowa i działaczka na rzecz przedsiębiorczości kobiet, Piotr Prokopowicz, psycholog i socjolog organizacji oraz Katarzyna Bosacka, dziennikarka i propagatorka zdrowego żywienia. Wymiana poglądów i opinii była prowadzona w oparciu o kilka paneli tematycznych.

Tematy są bieżące, ale również takie, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i wybiegają w przyszłość. Rozmawiamy między innymi o roli płci w organizacji i staramy się odpowiedzieć na pytania czy zawód ma płeć i czy szanse kobiet oraz mężczyzn w sferze zawodowej są równe. Mówimy również o automatyzacji procesów gospodarczych, sztucznej inteligencji i wynikających z nich zagrożeń dla człowieka. Skupiamy się też na wyzwaniach i ograniczeniach gospodarki cyrkularnej. Nasi prelegenci są praktykami w swoich dziedzinach i nie tylko dzielą się własną perspektywą, ale też inspirują do żywej dyskusji - mówi Jacek Gumowski, dyrektor Wydziału Obsługi Inwestora i Biznesu w gorzowskim magistracie.

Każde pokolenie ma własny czas

Jednym z tematów była także współpraca pokoleniowa. W ostatnich latach rynek pracy znacznie ewoluował, a zmiany dotyczą już nie tylko technologii, ale także generacyjnych różnic pomiędzy pracownikami. Obecnie firmy mogą wybierać spośród przedstawicieli pokolenia baby boomers i millenialsów oraz tak zwanego pokolenia płatków śniegu. Podczas, gdy ci pierwsi postrzegani są jako lojalni, sumienni i rzetelni, którzy do wszystkiego dochodzili ciężką pracą, to o tych ostatnich mówi się ironicznie, że nie potrafią poradzić sobie z wyzwaniami realnego świata, bo żyją wyłącznie w cyfrowym. Czy takie pokoleniowe etykiety są jedynie stereotypami?

Charakter pokoleń w największym stopniu jest determinowany przez rozwój technologii i nauki. Stąd biorą się różnice. Musimy jednak pamiętać, że każde pokolenie ma swoje unikalne cechy i wartości, a właśnie w tej różnorodności jest siła. Przedstawicie starszego pokolenia mogą być autorytetami dla młodszych i przekazywać im swoje doświadczenie, a młodzi mogą zarażać entuzjazmem i przyczyniać się do kolejnych innowacji oraz zmian. Od tych młodych ludzi możemy uczyć się między innymi tego work-life-balance, o którym często zapominamy. Praca jest oczywiście ważna, ale trzeba też odpoczywać i czasem warto nieco spuścić z tonu, co tak naprawde przekłada się na naszą efektywność - mówi Magdalena Kowalska, People & Culture Manager IKEA.

Sztuczna inteligencja wygryzie naturalną?

Podczas forum była również mowa o automatyzacji procesów i sztucznej inteligencji. Wiele osób z niepokojem obserwuje ich rozwój i coraz częściej padają pytania czy mogą one zrewolucjonizować rynek pracy i doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na pracowników. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać?

Choć sztuczna inteligencja od dawna jest obecna w naszym życiu, to w ostatnim czasie ten temat cieszy się znacznie większym zainteresowaniem. Sztuczna inteligencja przynosi wiele zmian w naszym społeczeństwie, a jednym z obszarów, na które te zmiany mają wpływ jest rynek pracy. Wiele firm wykorzystuje ją do automatyzacji pewnych zadań i w niektórych branżach może to oczywiście prowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na pracowników. Jednak z drugiej strony może również stwarzać nowe możliwości i miejsca pracy - mówi Jakub Biel, ekspert od kreatywnego wizerunku.

Przeczytaj również: Rusza budowa Gorzów Power Center. To będzie największy park handlowy w regionie!

Kompetencje społeczne kluczem do sukcesu

Sporo czasu poświęcono także na dyskusję o kompetencjach przyszłości. Mówiono jednak nie tyle o typowych umiejętnościach i kwalifikacjach zawodowych, ale tych społecznych, dzięki którym jesteśmy w stanie pracować w grupach i nawiązywać kontakty z innymi ludźmi. Podkreślano, że umiejętności interpersonalne są coraz bardziej cenione na rynku pracy i pożądane przez pracodawców.

Jedną z takich rzeczy, które odkrywa współczesny świat zarządzania jest fakt, że te kompetencje typowo techniczne, które przekładają się bezpośrednio na taką podstawową efektywność organizacyjną to nie jest wszystko. Konieczne są również kompetencje społeczne, bo właśnie one tworzą taki klej organizacyjny i pewną kulturę w firmie, które sprawiają, że ludziom chce się pracować, że pracują efektywniej i są zmotywowani do osiągania wysokich celów. Te kompetencje coraz bardziej się docenia - mówi Piotr Prokopowicz, psycholog i socjolog organizacji.

Tymczasem wieczorem, także w gorzowskiej filharmonii, odbędzie się gala Nawigatora Biznesu. Uhonorowani zostaną najlepsi przedsiębiorcy z terenu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego. W tym roku do Nawigatora Biznesu napłynęło ponad 70 zgłoszeń. To najwięcej w kilkuletniej historii konkursu.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto