Górczyn w Gorzowie: wielkie osiedle wyrosło na polach. I cały czas rośnie! Widać Wasze bloki na zdjęciach?

OPRAC.: red.
Górczyn zmienia się cały czas. Dowód? Dziś w miejscu fotela jest... żłobek!
Górczyn zmienia się cały czas. Dowód? Dziś w miejscu fotela jest... żłobek! Tomasz Rusek
Gdy zapytasz gorzowianina na jakim mieszka osiedlu, większość najpewniej odpowie: "Na Górczynie". Nic dziwnego: to obecnie największe osiedle w Gorzowie. I ciągle rośnie!

Według różnych szacunków na rozległym terenie Górczyna może mieszkać nawet około 40 tys. ludzi. To sprawia, że gdyby Górczyn był miastem (tak, wiemy, nie jest oddzielnym miastem, to tylko taka zabawa liczbami!), byłby trzecim największym miastem w Lubuskiem.

Górczyn w Gorzowie: każdy myśli inaczej

Najpierw ważne wyjaśnienie. Kogo nie spytacie, ten obszar osiedla Górczyn określi nieco inaczej. Bo przecież jest na tym terenie jeszcze Manhattan, są Sady, Zacisze. Dlatego – w wielkim uproszczeniu! – na roboczo Górczynem określamy cały teren, gdzie spółdzielnia Górczyn ma swoje zasoby.

Tysiące mieszkań, ponad 1 tys. garaży

Obecnie SM Górczyn to prawdziwa potęga! Jak wynika z danych na stronie internetowej spółdzielni, obecnie ma ona 10.097 członków, 247 budynków o łącznej powierzchni 508.596,99 mkw. W tym 201 budynków mieszkalnych posiadających 462.322,81 mkw. powierzchni użytkowej. A w 8.911 mieszkaniach żyje ponad 17 tys. osób! Na terenie administrowanym przez SM Górczyn jest też ponad 1.200 garaży.
Zobaczcie, jak ta część Gorzowa zmieniała się przez ostatnie lata. Zdjęcia pochodzą z archiwum GL, część z kroniki spółdzielni i z Google Street View, a fotografie z lotu ptaka wykonał Grzegorz Walkowski.

Wideo

Dodaj ogłoszenie