Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Herb Gorzowa idzie do korekty. Jakie zmiany przejdzie nasz orzeł?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Aktualny herb Gorzowa obowiązuje od 1996 roku.
Aktualny herb Gorzowa obowiązuje od 1996 roku. Jarosław Miłkowski
Będzie miał mniej piór, w szponach będzie miał koniczyny, a nie „brokuły”, a złote będzie miał całe nogi. Tak będzie wyglądał orzeł w herbie Gorzowa. Magistrat pracuje nad Systemem Identyfikacji Miasta.

Herb Gorzowa właśnie przechodzi zmiany. Korekcie została poddana i tarcza, i znajdujący się w niej orzeł. Urzędnicy czekają jeszcze z oficjalną jego prezentacją, ale my poznaliśmy już szczegóły zmian.

Pierwsza zmiana: orzeł będzie miał mniej piór. W aktualnie obowiązującej wersji po lewej stronie herbu (czyli po prawej stronie orła) skrzydło składa się z 12 długich piór, natomiast po stronie przeciwnej jest ich 13. Poza tym, jeśli się dobrze przyjrzeć, widać, że linie konturowe raz są cienkie, a raz grube. Po zmianach będą ujednolicone, a orzeł będzie symetryczny - po obu stronach ma mieć 12 długich piór. Symetrycznie będą się rozkładać pióra także na piersi orła.

Druga zmiana będzie dotyczyła głowy. W nowej wersji głowa będzie mniejsza, język będzie dłuższy, a sam orzeł „będzie patrzył w bok” (dziś można odnieść wrażenie, że spogląda w kierunku patrzącego na herb).

Trzecia zmiana: nogi orła (niektórzy mówią: łapy). Dziś są one czerwone, a złote są tylko szpony. Po zmianach złote będą całe nogi.

Czwarta zmiana dotyczy trzymanych przez orła koniczynek. Niektórzy śmieją się, że dziś wyglądają jak brokuły, z których lewe i prawe wyglądają inaczej. Po zmianach wątpliwości, że chodzi o koniczyny już nie będzie. Dalej będą one trójlistne.
Zmiana dotyczyć będzie też tarczy herbu. Jej dolna część ma być półokrągła.

Korekta herbu związana jest z tym, że miasto pracuje nad Systemem Identyfikacji Wizualnej dla Gorzowa. Ten system to zbiór wytycznych, które regulują użycie miejskiej symboliki, a więc m.in. herbu i logo.

- Obecnie czekamy na opinię Komisji Heraldycznej, działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie prawidłowego używania herbu miasta. Docelowo herb pozostanie elementem Systemu Identyfikacji Wizualnej, jednocześnie będziemy kontynuować pracę z logo kampanii „Gorzów. Stąd jestem” w celach promocyjnych - mówi Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji. - Trwają też prace koncepcyjne dotyczące wykorzystania herbu i jego wariantów kolorystycznych. Porządkujemy również warianty znaku kampanii #StądJestem. Zakupiony został nowy font, który będzie wykorzystywany w szacie graficznej w miejskich dokumentach, materiałach informacyjnych i promocyjnych. Głównymi kolorami Systemu Identyfikacji Miejskiej dla Gorzowa będzie biel i czerń oraz czerwień, przy zachowaniu kolorów herbu, wszędzie tam, gdzie będzie używany w oryginale. Dopuszczamy bowiem wykorzystanie herbu w barwach monochromatycznych. Dodatkowo prezentujemy niezbędne do skutecznej komunikacji z mieszkańcami landmarki, czyli rysunkowe symbole najbardziej charakterystycznych obiektów miasta - dodaje M. Liberkowska. Wszystkie zasady systemu zostaną spisane w tzw. księdze znaku, która ma być gotowa w połowie roku.

Dodajmy, że niejako w nawiązaniu do Systemu Identyfikacji Wizualnej projektowany jest System Informacji Miejskiej, który ma ujednolicić m.in. wygląd tablic z nazwami ulic, oznakowania budynków itd. Termin wprowadzenia nowych tablic jest jednak trudny do określenia.

Czytaj również:
Hala sportowa zamieniła się w schronisko dla uchodźców z Ukrainy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto