Segregacja kuleje na osiedlach
Odbiór odpadów segregowanych od właścicieli domów jednorodzinnych nie nastręcza wielkich trudności. Tu z segregacją wielkiego problemu nie ma, bo każdy wie, że ewentualne nieprawidłowości łatwo będzie wykryć i przypisać konkretnemu właścicielowi posesji. Inaczej wygląda segregowanie odpadów w budownictwie wielorodzinnym.
Tam jest ogromna anonimowość. Mieszkańcy często zrzucają winę na brak altan lub na to, że one nie mają ograniczonego dostępu tylko dla lokatorów. Niektórzy tłumaczą, że w altanach jest ciemno, więc kiedy wieczorem wychodzą wyrzucić śmieci, to trudno im trafić do odpowiedniego pojemnika. Segregacja na zabudowach wielorodzinnych rzeczywiście jest trudna - mówi Katarzyna Szczepańska, dyrektor Związku Celowego Gmin MG-6 w Gorzowie.
Przeczytaj również: Gdzie wyrzucić potłuczoną szklankę albo maseczkę? W Gorzowie podpowie wyszukiwarka
Najpierw były ostrzeżenia
Związek postanowił więc zdyscyplinować opornych mieszkańców, którzy nie segregują odpadów. Rozpoczął kontrole wiat śmietnikowych w różnych częściach miasta.
Od początku stycznia poprosiliśmy naszych operatorów o to, aby zdawali nam relację za każdym razem, kiedy zauważą brak segregacji. Oczywiście jeżeli znajdziemy w pojemniku na bioodpady jedną plastikową butelkę, to nie będziemy wszczynać żadnego postępowania, ale jeżeli rzeczywiście w takim pojemniku jest dosłownie wszystko i takie sytuacje nagminnie się powtarzają, to taki przypadek aż prosi się o interwencję - tłumaczy Katarzyna Szczepańska.
Dlatego wielu mieszkańców spółdzielczych bloków już zauważyło na swoich kontenerach niepokojące nalepki informujące o nieprawidłowej segregacji. Teraz lokatorzy, którzy mimo to nie zaczęli prawidłowo segregować odpadów poniosą finansowe konsekwencje.
Do tej pory rozmawialiśmy i prosiliśmy. Były żółte kartki i ostrzeżenia. Mówiliśmy zarządcom oraz właścicielom nieruchomości, że jeżeli sytuacja się nie poprawi i ta segregacja nadal będzie kulała, to będą wyciągane konsekwencje finansowe. Jest to więc konsekwencja tego, co zapowiadaliśmy wcześniej. Obecnie mamy wytypowanych już ponad czterdzieści nieruchomości, żeby wytoczyć postępowania o brak segregacji - mówi Katarzyna Szczepańska.
Teraz będą surowe kary
Na takich lokatorów czeka kara w postaci podwyższonej miesięcznej opłaty za śmieci. Co ważne - zostanie ona nałożona na wszystkich mieszkańców bloku. Nawet tych, którzy śmieci segregują prawidłowo.
Takie nieruchomości są zawsze dokładnie zidentyfikowane, bo zarządca lub właściciel, który składa deklarację wskazuje altany na konkretnym adresie. Jeżeli w danej deklaracji jest wskazanych na przykład sto osób, to w przypadku rażącego braku segregacji sto osób zostanie ukaranych wyższą stawką. W tym przypadku mamy dwukrotność stawki, a więc sześćdziesiąt cztery złote, choć ustawodawca wskazał, że możemy nawet naliczyć czterokrotność tej opłaty - dodaje Katarzyna Szczepańska.
To oznacza, że kilka niezdyscyplinowanych osób może zniszczyć wysiłek wszystkich sąsiadów starających się wyrzucać do odpowiednich koszy poszczególne odpadowe frakcje.
Zobacz również:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE