Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuscy społecznicy docenieni i wyróżnieni. To oni zmieniają świat na lepsze!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie uhonorowano laureatów konkursu Społecznik Roku.
W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie uhonorowano laureatów konkursu Społecznik Roku. Magda Marszałek
Już po raz dwudziesty drugi wyróżniono najlepszych społeczników województwa lubuskiego. Uroczysta gala odbyła się w gorzowskim teatrze. Zorganizowano ją w ramach wojewódzkich obchodów Dnia Pracownika Socjalnego. Statuetki trafiły do osób, instytucji i organizacji, które wspierają najbardziej potrzebujących.

Pomagają i nie liczą na zaszczyty

Życzliwość, wrażliwość, empatia i chęć niesienia pomocy innym. To domena społeczników, którzy poświęcają swój czas oraz energię i sprawią, że czyjeś życie nabiera barw. Nie liczą na zaszczyty, ale warto ich docenić. Taka okazja nadarzyła się podczas tegorocznych obchodów święta pracowników socjalnych, które odbyły się w gorzowskim teatrze. Właśnie tam uhonorowano laureatów konkursu "Społecznik Roku".

Główną ideą tego konkursu jest motywowanie do działania, kultywowanie wartości oraz promowanie lokalnych inicjatyw, rozwiązań i postaw zasługujących na wyróżnienie w obszarze pomocy społecznej. Chcemy w ten sposób docenić i dowartościować te osoby oraz instytucje, które wykazują się szczególną troską o losy drugiego człowieka - mówi Wojciech Perczak, wicewojewoda lubuski.

Konkurs ma bardzo długą tradycję. Lubuski Urząd Wojewódzki organizuje go już od ponad dwudziestu lat.

Żyjemy w świecie, w którym gonimy za dobrobytem, pędzimy za popularnością i sukcesem, ale przez to mniej dostrzegamy drugiego człowieka. Dzisiaj chcemy podziękować wszystkim pracownikom służb społecznych, którym chce się bardziej być niż mieć. Ci ludzie potrafią dostrzegać godność drugiego człowieka. Oni widzą ubogich, chorych, samotnych oraz zagubionych i podają im pomocną dłoń - podkreśla Władysław Dajczak, poseł i były wojewoda lubuski.

Najbardziej aktywni z aktywnych

W regionie nie brakuje aktywnych organizacji oraz dobrych i zaangażowanych społecznie ludzi. Ich praca to szczególna misja, która wymaga nie tylko odpowiednich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia.

Aby wykonywać ten zawód profesjonalnie trzeba mieć oczywiście określone kwalifikacje, ale nie każdy się w tej roli odnajdzie. To jest również pewnego rodzaju powołanie, do wypełnienia którego niezbędna jest także otwartość, empatia i wrażliwość - mówi Grażyna Jelska, dyrektor wydziału spraw społecznych w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Oto społecznicy roku z lubuskiego

Tym razem statuetka trafiła pracowników Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy otrzymali wyróżnienie w kategorii "Działania na rzecz środowiska lokalnego". Zostali docenieni za budowanie kompleksowego systemu wsparcia pieczy zastępczej.

Nagroda jest zwieńczeniem naszej codziennej pracy na rzecz rodzin zastępczych, pozyskiwania kandydatów na rodziców zastępczych i wspierania dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Jest to niesamowite wyróżnienie, ale też ogromna motywacja oraz zobowiązanie do tego, aby działać jeszcze bardziej skutecznie - mówi Ewa Kowalska-Waleniak, kierownik Zespołu ds. Pieczy Zastępczej Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Kapituła dostrzegła też zaangażowanie nieformalnej grupy działającej na rzecz gorzowskiego hospicjum. Jej przedstawiciele zostali docenieni w kategorii „Wydarzenie Roku” za organizację corocznej kolacji charytatywnej, podczas której zbierane są datki dla placówki.

Jest naprawdę spore grono osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie i sam nie jestem w stanie wymienić, ile dokładnie osób przewinęło się przez tych kilka dotychczasowych kolacji charytatywnych. Będziemy oczywiście to dzieło kontynuować, bo ta inicjatywa sprawia nam wszystkim ogromną przyjemność - mówi Tomasz Szymański, szef kuchni i jeden z organizatorów charytatywnych kolacji.

W gronie laureatów znalazła się również Edyta Urbaniak. Asystentka rodziny z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brodach otrzymała statuetkę w kategorii „Przyjaciel Roku”.

Od roku jestem asystentem rodziny i ta praca daje mi ogromną satysfakcję, dużo ciepłych relacji z ludźmi i wielką moc do działania. Staram się robić wszystko, aby dzieci nie trafiały do domów dziecka, a mogły pozostać w swojej rodzinie. Nie jest to łatwa praca, ale wszelkie trudy wynagradzają takie małe medale. To uśmiechy dzieci, ich laurki, ale to również te mamy i tatusiowie, którzy dziękują, że jestem i ich wspieram - mówi Edyta Urbaniak.

Przez dotychczasowe dwadzieścia dwie edycje konkursu zgłoszono ponad czterysta różnych inicjatyw, wydarzeń i działań. Nominowanych do nagrody było prawie dwieście osób i instytucji. Nagrodzono ponad sto osób i instytucji zaangażowanych w działalność w zakresie pomocy społecznej oraz tych, które charytatywnie i z wielkim oddanie wspierają potrzebujących.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto