Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malownicza Warta w Gorzowie. Na rzece pojawił się śryż

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Niskie temperatury spowodowały, że na Warcie w Gorzowie pojawił się śryż.
Niskie temperatury spowodowały, że na Warcie w Gorzowie pojawił się śryż. Magda Marszałek
Ostatnie mrozy spowodowały, że na Warcie w Gorzowie pojawiły charakterystyczne lodowe krążki. To tak zwany śryż, czyli początkowy etap formowania się pokrywy lodowej. Niskie temperatury zbiły kryształki lodu w gąbczastą i nieprzezroczystą masę, która unosi się na rzece.

Lodowe krążki na rzece

W naszej szerokości geograficznej śryż nie jest niczym nowym, ale zjawisko to możemy obserwować coraz rzadziej. Zdaniem ekspertów powodem jest postępującą zmiana klimatu i globalne ocieplenie. Śryż tworzy się w wodach rzek już w temperaturze nieznacznie poniżej zera. Śryż może się zbijać tworząc większe krążki lodowe przypominające... talerze. Właśnie taki efektowny widok podziwiać można na Warcie w Gorzowie.

Niskie temperatury spowodowały, że na Warcie w Gorzowie pojawił się śryż.
Niskie temperatury spowodowały, że na Warcie w Gorzowie pojawił się śryż.
Magda Marszałek

W pierwszej kolejności na rzece tworzy się lód brzegowy i właśnie śryż, który nazywany jest również lodem prądowym. Lód brzegowy powstaje głównie wzdłuż linii brzegowej. Natomiast śryż tworzy się w przechłodzonej masie wody, gdy jej temperatura spada poniżej zera stopni - tłumaczą meteorolodzy.

Skupiska gąbczastych bryłek

Fragmenty śryżu mogą zwiększać swoją średnicę od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów. Mają jednak niewielką grubość. Ich charakterystyczną cechą są białe oraz podniesione ku górze brzegi, które formowane są, gdy krążki zderzają się ze sobą.

Śryż w swojej strukturze przypomina gąbkę. To ze względu na swoją porowatość, ale też bardzo dużą lepkość. Swój okrągły kształt, poszarpane krawędzie oraz podniesione ku górze brzegi zawdzięcza ciągłemu ocieraniu się krążków o siebie - dodają.

Lodowe krążki mogą mieć od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów średnicy.
Lodowe krążki mogą mieć od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów średnicy.

Magda Marszałek

Płynące po rzece lodowe krążki wyglądają zjawisko, ale bywają także niebezpieczne. Kiedy jest ich dużo, mogą powodować zatory lodowe. Lepki śryż przykleja się na przykład do przęseł mostów lub innych przeszkód, które napotka na swojej drodze i w ten sposób ogranicza lub blokuje przepływ wody. To może spowodować jej spiętrzenie wody i rozlewanie poza koryto rzeki.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto