Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znów dzwonią w sprawie spisu? To nie pomyłka. To weryfikacja

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Poddanie się "spisowi po spisie" jest obowiązkowe.
Poddanie się "spisowi po spisie" jest obowiązkowe. Pixabay
Od piątku 12 listopada do 24 listopada urząd statystyczny przeprowadza badania kontrolne dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego. W całym Lubuskiem ankieterzy statystyczni zadzwonią do 4 tys. osób.

Nie zdziwcie się, jeśli w najbliższych dniach odbierzecie telefon w sprawie spisu powszechnego. Owszem, sam spis, który trwał od 1 kwietnia do 30 września, już się zakończył, ale od 12 do 24 listopada przeprowadzane będzie badanie kontrolne.

- Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki umożliwiają również udoskonalenie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym spisie powszechnym - informują urzędnicy.

Badanie kontrolne odbywać się będzie wyłącznie telefonicznie. W całej Polsce wylosowanych zostanie 100 tys. mieszkań. W Lubuskiem dotyczyć to będzie 4 tys. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy w trakcie spisu zasadniczego jako pierwsi z danego mieszkania odpowiadali na pytania rachmistrzów.

Po czym rozpoznacie, że to naprawdę dzwoni do Was ankieter statystyczny? W prosty sposób! Połączenie przyjdzie z telefonicznego numeru 22 828 88 88. Jeśli jednak połączenie zostanie wykonane na Wasz numer stacjonarny, a na Waszym aparacie nie ma opcji wyświetlania numeru przychodzącego, tożsamość ankietera będzie można zweryfikować. Jak? Dzwoniąc pod numer 22 279 99 99. O tym, że rozmawiacie z ankieterem statystycznym powinien Was też upewnić fakt, że nie zapyta on o ani o Wasze zarobki, ani o numer karty bankowej, PIN czy majątek.

Wyniki tegorocznego spisu powszechnego (takie badania przeprowadza się co dziesięć lat) mamy poznać na przełomie grudnia i stycznia. W Lubuskiem spisali się mieszkańcy ponad 97 proc. mieszkań i jest to jeden z wyższych wyników w kraju. 100-procentowej tzw. kompletności nie było, ponieważ np. część Lubuszan przez dłuższy czas przebywa za granicą.

Czytaj również:
Mieszkaniec centrum Gorzowa: - Będziemy bez gazu nawet przez pół roku?

WIDEO: Minęło 100 lat od pierwszego powszechnego spisu ludności w Polsce. Dlaczego to tak znacząca inicjatywa?

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto