Protestowali przeciwko stanowi wojennemu
Czterdzieści jeden lat temu pięć tysięcy mieszkańców Gorzowa protestowało przeciwko stanowi wojennemu pod katedrą. Doszło wtedy do starcia między mieszkańcami i milicją, w wyniku którego wiele osób zostało rannych. Wydarzenia z 31 sierpnia 1982 roku były największym w historii miasta i jednym z większych w kraju protestem społeczeństwa przeciwko totalitarnej władzy. Ich data nie była przypadkowa. Tego dnia dwa lata wcześniej podpisano Porozumienia Sierpniowe. To otworzyło drogę do powstania "Solidarności" oraz dalszych i ważnych przemian ustrojowych w Polsce.
Gorzowianie wspomną wydarzenia sprzed lat
Wydarzenia te będą wspominane w Gorzowie w najbliższy czwartek, 31 sierpnia. Obchody zainauguruje symboliczna uroczystość w gorzowskiej Elektrociepłowni.
Uroczystości rozpoczną się w południe w gorzowskiej Elektrociepłowni, gdzie zostaną złożone kwiaty przy pomniku "Solidarności". To właśnie tam, we wrześniu 1980 roku, na portierni Zakładów Energetycznych przedstawiciele sześciu zakładów pracy z Gorzowa zawiązali tymczasowy komitet założycielski Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". W ten sposób chcemy oddać hołd ludziom, którzy powiedzieli stanowcze „nie” władzy komunistycznej - mówi Waldemar Rusakiewicz, przewodniczący gorzowskiej "Solidarności".
Historia Białego Krzyża na pamiątkowej tablicy
Główna cześć obchodów rozpocznie się po południu. Na godzinę 17:00 zaplanowano spotkanie pod Białym Krzyżem "Solidarności" przy gorzowskiej katedrze oraz uroczystą mszę święta w kościele przy ulicy Żeromskiego. Tam też odsłonięta zostanie tablica informacyjna prezentująca historię Białego Krzyża "Solidarności". Z tej okazji powstała pamiątkowa broszura, której autorem jest profesor Dariusz Rymar.
To jest publikacja zawierająca bardzo ciekawą opowieść o tym, jak pewien krzyż, który został okazjonalnie wykonany, z czasem stał się jednym najważniejszych symboli gorzowskiej "Solidarności", a także o tym, jakie były jego losy. Mamy taki Biały Krzyż przy katedrze i wielu osobom może się wydawać, że to jest ten właściwy, ale jest to jedynie replika i podobne znajdują się jeszcze w kilku innych miejscach. Mało kto wie natomiast, że oryginał znalazł się w 1983 roku w budowanym wówczas kościele przy Żeromskiego, gdzie z czasem został wyeksponowany i znajduje się tam do dziś. Także jest to jeden element, ale pełen symboliki - mówi profesor Dariusz Rymar, dyrektor Archiwum Państwowego w Gorzowie.
Tradycyjnym elementem obchodów rocznic powstania NSZZ „Solidarność” i Wydarzeń Gorzowskich z 1982 roku jest Bieg „Solidarności”. W tym roku wyruszy on w sobotę 9 września o godzinie 12:00 spod gorzowskiej katedry. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 4 kilometrów.
Zobacz również:
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?