Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja przewonienia gazu w Lubuskiem. Uwaga na intensywny zapach!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Na terenie województwa lubuskiego odbędzie się akcja przewonienia gazu ziemnego.
Na terenie województwa lubuskiego odbędzie się akcja przewonienia gazu ziemnego. Pixabay
W listopadzie na terenie województwa lubuskiego odbędzie się jesienna akcja przewonienia gazu ziemnego. To coroczne działania gazowników, którzy chcą w ten sposób wykryć nieszczelności w sieci lub instalacji gazowej. Co zrobić, gdy poczujemy intensywny zapach gazu w mieszkaniu lub domu?

To zaplanowana akcja gazowników

Polska Spółka Gazownictwa przygotowuje się do jesiennej akcji przewonienia gazu ziemnego. Na terenie województwa lubuskiego rozpocznie się ona dwudziestego listopada i potrwa dwa dni. W tym czasie do gazu dodawana będzie duża ilość środka zapachowego.

Przewonienie instalacji polega na zwiększeniu ilości środka nawaniającego w sieci gazowej. W związku z tym zapach gazu staje się intensywniejszy, co z kolei umożliwia wykrycie ewentualnych nieszczelności sieci lub instalacji gazowych - mówi Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy spółki.

Czujesz intensywny zapach gazu?

Każdy, kto poczuje charakterystyczny i intensywny zapach gazu, powinien natychmiast powiadomić pogotowie gazowe. To sygnał alarmowy, który może oznaczać nieszczelną instalację lub zanieczyszczone palniki.

Przewonienie przeprowadzane jest w trosce o bezpieczeństwo odbiorców. Wyczuwalny zapach gazu może świadczyć o nieszczelności sieci lub instalacji gazowej oraz niesprawności urządzeń gazowych, a więc na przykład o zanieczyszczeniu palników. W przypadku wyczucia zapachu ulatniającego się gazu należy natychmiast zamknąć kurek przy gazomierzu lub przy urządzeniu gazowym i niezwłocznie powiadomić pogotowie gazowe - dodaje Grzegorz Cendrowski.

Gazownicy usuną usterki na zewnątrz

Wykryte nieszczelności na gazowej sieci rozdzielczej do zaworu głównego i przy gazomierzach usuwane będą przez służby Polskiej Grupy Gazownictwa, ale usuwanie nieprawidłowości instalacji wewnętrznych w budynkach oraz urządzeń gazowych należy już do obowiązków właścicieli lub zarządców nieruchomości.

Zgodnie z obowiązującym prawem za stan techniczny instalacji wewnętrznych odpowiada właściciel lub administrator budynku. Nieszczelności wewnętrznych instalacji oraz urządzeń gazowych należy zlecić zarządcy budynku lub firmie posiadającej uprawnienia do wykonywania robót gazowych - tłumaczy Grzegorz Cendrowski.

Jesienna akcja przewonienia gazu ziemnego zostanie przeprowadzona na terenie kilkudziesięciu lubuskich miejscowości.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto