Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Były okrzyki radości i łzy rozczarowania. Maturzyści poznali wyniki egzaminów

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Uczniowie poznali wyniki matur.
Uczniowie poznali wyniki matur. Magda Marszałek
Po kilku tygodniach oczekiwań część maturzystów odetchnęła z ulgą, a reszta zalała się łzami. Właśnie poznali swoje wyniki z egzaminu dojrzałości. W województwie lubuskim zdało go siedemdziesiąt siedem procent absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Ponad szesnastu procentom uczniów noga powinęła się na jednym z przedmiotów. Tych czeka sierpniowa poprawka.

Egzaminy maturalne rozpoczęły się na początku maja obowiązkowym egzaminem z języka polskiego. Maturalny maraton trwał prawie cały miesiąc. Teraz absolwenci szkół średnich poznali wyniki. Na ten moment czekało prawie 6 tysięcy maturzystów z województwa lubuskiego. Wśród nich było również dwóch obywateli Ukrainy.

Przeczytaj również: Nauka bez ocen? Gorzowskie szkoły rezygnują ze stawiania stopni

Lepiej w ogólniakach

W regionie z maturą najlepiej poradzili sobie uczniowie z ogólniaków. Tam pomyślny wynik otrzymało ponad 82 procent uczniów. Nieco gorzej wypadły technika, gdzie zdawalność była na poziomie 70 procent. Młodym ludziom dobrze poszło z obowiązkowym językiem polskim, bo zdało go aż 96 procent lubuskich maturzystów. Pozytywny wynik z podstawowej matematyki otrzymało natomiast 81 procent uczniów. Jeśli chodzi o egzamin z języka nowożytnego, to maturzyści najczęściej zdecydowali się zdawać angielski. W Lubuskiem aż 94 procent maturzystów uzyskało na teście wynik pozytywny z tego przedmiotu.

Emocje sięgały zenitu

W II Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie od rana było tłoczno. Niektórzy maturzyści wyniki sprawdzili już w domu, ale wielu czekało na rozdanie świadectw w szkole.

Polski na 80 procent, matematyka na 69 procent, angielski 97 procent i geografia na ponad 70 procent - wylicza Ola. - Ja lubię się zaskakiwać, dlatego wyników jeszcze nie sprawdziłam i czekam na to, co zobaczę na świadectwie. Jestem pewna, że wyniki będą zadowalające, więc w ogóle się tym nie stresuję - dodaje Milena.

Byli również tacy, dla których wyniki były miłą niespodzianką, bo jak przyznają - nie spodziewali się tak dobrych rezultatów. Szczególną grozę i niepewność budziła wśród maturzystów matematyka.

Spodziewałam się, że będzie gorzej, ale okazało się, że wcale nie jest tak źle. Szczególnie matematyka spędzała mi sen z powiek, bo bałam się nawet, że mogę jej w ogóle nie zdać. A tu takie zaskoczenie, że wynik jest bardzo dobry i jestem z tego powodu bardzo zadowolona - mówi Amelia.

Było też rozczarowanie

Jak co roku nie zabrakło też rozczarowań. Niektórzy maturzyści, choć zdali egzamin, to jednak liczyli na nieco lepsze wyniki.

Poszło mi dużo słabiej niż myślałem. Nie jestem zadowolony, bo nie wiem czy teraz dostanę się na wybraną uczelnię, a chciałem iść na studia związane właśnie z polonistyką. Ogólnie myślę, że nie ma co rozpaczać, ale jednak jakieś takie wewnętrzne rozczarowanie jest - tłumaczy Adrian.

Szkoła ma powód do dumy

W gorzowskim drugim ogólniaku zdecydowana większość maturzystów odbierała świadectwa z uśmiechem. Radości nie krył także dyrektor szkoły. I nic dziwnego, bo średnia z egzaminów może być powodem do dumy. Matury nie zdała tam tylko jedna osoba.

Niektórym poszło naprawdę rewelacyjnie i chyba wrócił ten czas, kiedy uczniowie zdają wszystkie egzaminy na poziomie powyżej dziewięćdziesięciu procent. Wynik jest lepszy niż rok temu i myślę, że tu pomógł powrót do nauki stacjonarnej, bo łatwiej było się do tego egzaminu przygotować - mówi Tomasz Pluta, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie.

Teraz, kiedy wszystko jest już jasne, młodzi ludzie mogą nie tylko w pełni cieszyć się wakacjami, ale też spokojnie startować w wyścigu o indeks wymarzonych uczelni.

Dostrzegamy taką tendencję, że uczniowie, którzy wybrali poziom rozszerzony, mieli wynik wyższy od tych, którzy ten sam przedmiot zdawali w wersji podstawowej. Oznacza to, że przemyśleli swój wybór i przygotowywali się do matury z myślą o przyszłych studiach. Wyniki są dobre, więc kierunki, na które się wybierają, czyli na przykład prawo czy medycyna rokują bardzo dobrze - dodaje Tomasz Pluta.

Poprawka w sierpniu lub za rok

Uczniowie, którym nie udało się uzyskać minimalnej liczby punktów, będą mogli przystąpić do matury poprawkowej. Z takiej drugiej szansy skorzystają jednak wyłącznie osoby, które przystąpiły do wszystkich obowiązkowych egzaminów, ale nie zaliczyły tylko jednego z nich. Jeżeli minimalnej liczby punktów nie uzyskały na więcej niż jednym egzaminie, na poprawę będą musiały zaczekać rok.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto