MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Gorzowie i okolicy jest bezpiecznie? Oto najnowsze dane. Kradzieży jest coraz więcej

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Z policyjnych statystyk wynika, że w Gorzowie jest bezpieczniej niż w ostatnich latach.
Z policyjnych statystyk wynika, że w Gorzowie jest bezpieczniej niż w ostatnich latach. Lubuska policja
Przestępczość spada, ale jest coraz więcej kradzieży. Z kolei na drogach jest coraz bezpieczniej. Tak wynika z miejskiego raportu na temat bezpieczeństwa za zeszły rok.

Raport dotyczący bezpieczeństwa to bardzo ciekawa lektura. Został przygotowany na środową (27 marca) sesję rady miasta. Co z niego wynika?

Zacznijmy od policji. W Gorzowie i powiecie gorzowskim – komenda miejska liczy sobie tu 458 etatów – zauważalnie spada przestępczość.

Coraz więcej kradzieży

Jeśli chodzi o wszystkie przestępstwa, to było ich 3324. W porównaniu z rokiem wcześniejszym jest to spadek o 3,5 proc., bo wtedy wszystkich przestępstw było 3835. Jeśli jednak porównać to ze statystykami z 2021, to spadek jest jeszcze wyraźniejszy, bo wtedy było aż 5911 przestępstw.

Coraz niższe statystyki są, jeśli chodzi o przestępstwa kryminalne, czyli te najcięższe. W zeszłym roku było ich 2382 i był to wynik najniższy w ostatnich pięciu latach (statystyki w raporcie są za okres 2019-2023).
Gdy jednak spojrzymy na dane dotyczące siedmiu najbardziej uciążliwych przestępstw (policja zalicza do nich: kradzieże, kradzieże z włamaniem, bójki i pobicia, przestępstwa rozbójnicze, kradzieże samochodów, uszkodzenia mienia i powodowanie uszczerbku na zdrowiu), to tu spadkowej tendencji nie ma. Wręcz przeciwnie. Przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie było w zeszłym roku 1210 i to najwyższy wynik w ostatnich czterech latach.

Ten wzrost przestępczości uciążliwej to w głównej mierze zasługa kradzieży. Tych w zeszłym roku było aż 679 (a jeszcze na przełomie dekad dane oscylowały wokół „zaledwie” pięciuset).

Wzrost przestępstw, w tym kradzieży, wiąże się też ze wzrostem strat w wyniku przestępstw. W całym minionym roku wyniosły one 32,298 mln zł i były to najwyższe straty w ostatnich latach.

Bezpieczniej na drogach

A jak wyglądają dane dotyczące bezpieczeństwa na drogach Gorzowa i powiatu? Na tle lat 2021-2022 w zeszłym roku było mniej wypadków drogowych (54, spadek o dziewiętnaście w porównaniu z rokiem wcześniejszym), mniej zabitych (6, spadek o jeden) i mniej rannych (73, mniej o trzynastu). Mniej wypadków było też w samym Gorzowie (35, spadek o jeden).

Przeglądając dane przygotowane przez policję, w oczy rzuca się nam jeszcze jedna statystyka – dotycząca samobójstw. W zeszłym roku było ich 21. Choć to najniższa liczba w ostatnich dziesięciu latach, to jednak ich zawsze jest za dużo. Po raz pierwszy od paru lat życia nie odebrała sobie żadna osoba niepełnoletnia.

Pożarów coraz mniej

Jeśli chodzi o pracę straży pożarnej (w komendzie miejskiej jest 160 etatów), to dane też są niższe. I to wyraźnie! W całym zeszłym roku w Gorzowie i powiecie było 565 pożarów (a wcześniej przez trzy lata ich liczba nie spadała poniżej siedmiuset). W samym Gorzowie było natomiast 288 pożarów (wcześniej liczba nie spadała poniżej trzystu).

Tak samo najniższe były statystyki dotyczące wszystkich zdarzeń. Było ich 2570 na terenie całej komendy (w porównaniu do 3848 rok wcześniej).

Poprawę bezpieczeństwa widać też w statystykach straży miejskiej w Gorzowie. Jeszcze w 2021 mieszkańcy zgłosili ponad 2 tys. interwencji, rok później było to 1,6 tys. zgłoszeń. W zeszłym roku? Tylko 852. Wszystkich wykroczeń strażnicy miejscy odnotowali w minionym roku 5024. Rok wcześniej, było ich o ponad 30 proc. więcej, bo 6590.

Czytaj również:
Czy gorzowianie czują się bezpiecznie? Na co skarżą się najczęściej?

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy w Gorzowie i okolicy jest bezpiecznie? Oto najnowsze dane. Kradzieży jest coraz więcej - Gazeta Lubuska

Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto