Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorzowianie raczej nie lubią nigdzie jeździć... No, chyba, że na zakupy!

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Wybranie się na zakupy pochłania 94 proc. naszego czasu, który przeznaczamy na przemieszczanie się.
Wybranie się na zakupy pochłania 94 proc. naszego czasu, który przeznaczamy na przemieszczanie się. Pixabay
Gorzowianie, jeśli już ruszają się z miasta, to jadą z dala od niego, a mieszkańcy Kłodawy, Deszczna i Santoka najczęściej przyjeżdżają do Gorzowa. Jak się przemieszczają? Znamy wyniki badań.

To jedne z ciekawszych badań, jakie przeprowadzono w ostatnich latach w Gorzowie. Miały one miejsce w zeszłym roku, a powstały na potrzeby Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego dla Gorzowa i sąsiednich gmin. Dokument jest właśnie procedowany, a urzędnicy tworzą go m.in. po to, by zachęcić część mieszkańców do tego, by przesiedli się z samochodów do komunikacji publicznej. Zanim to jednak zrobią, chcieli poznać, jak właściwie poruszają się mieszkańcy Gorzowa, ale także Bogdańca, Deszczna, Kłodawy, Lubiszyna, Santoka oraz Skwierzyny, Strzelec Krajeńskich, Witnicy i Santoka.

Jeśli chodzi o Gorzów, to prawie 88 proc. mieszkańców najczęściej przemieszcza się w obrębie miasta. Poza MOF, czyli poza Gorzów i sąsiednie dziewięć gmin, regularnie wybiera się natomiast co dwudziesty gorzowianin.

Kłodawa jedzie do Gorzowa

Co ciekawe, nie we wszystkich gminach sąsiadujących z Gorzowem mieszkańcy bardzo mocno związani są z miastem. Ponad połowa mieszkańców podróżuje do Gorzowa tylko z gmin: Kłodawa (59 proc. mieszkańców), Santok (prawie 56 proc.), Deszczno (54 proc.). Częściej po własnej gminie niż do Gorzowa podróżują natomiast mieszkańcy Bogdańca oraz Lubiszyna.

Im dalej od Gorzowa, to związek z nim, co zrozumiałe, jest mniejszy. Ciekawie wygląda to ma przykładzie mieszkańców Kostrzyna. Z tego granicznego miasta do Gorzowa podróżuje regularnie niespełna 6,7 proc. osób. Ponad dwa razy tyle – dokładnie 14,6 proc. – jeździ natomiast poza MOF Gorzów. Śmiało można zatem zaryzykować tezę, że jeśli już kostrzynianie szukają pracy poza swoim miastem, to np. w Niemczech czy w Zachodniopomorskiem.

Nie ma to jak wyjazd na zakupy!

Po co najczęściej podróżujemy? Wyniki mogą zaskakiwać, bo w czołówce wcale nie jest praca czy szkoła. Aż 94,4 proc. czasu poświęcanego na przemieszczanie się, poświęcamy na dotarcie na zakupy. Z domu ruszamy się też ze względu na wizytę u lekarza (85,1 proc.), na wycieczkę (76,5 proc.), czy rozrywkę (59,3 proc.). W przypadku pracy podróż zajmuje nam 57,5 proc. czasu wszystkich podróży, a nauka – 9,8 proc.

Z badań wynika też, że… sporadycznie odwiedzamy swoich bliskich. To dlatego, że dotarcie do nich zajmuje nam – średnio! – 43 minuty. Bliżej jest do sklepu, dotarcie do którego oraz powrót zajmuje nam niespełna 12 minut.

A czym się właściwie poruszamy? Ponad 56 proc. z nas co najmniej raz w tygodniu korzysta z samochodu, a 43 proc. z komunikacji zbiorowej. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, samochodu nie posiada jeszcze wielu z nas. W 24,1 proc. gospodarstw domowych nie ma bowiem choćby jednego auta. Co najmniej dwa auta ma 22 proc. gospodarstw, a trzy samochody ma 2 proc. rodzin. Co ciekawe, więcej gospodarstw ma samochód niż rower. Ten ostatni posiada tylko 58,7 proc. z nas. Stajemy się wygodni? Pewnie tak! Hulajnoga elektryczna jest już w co dwudziestym mieszkaniu.

Plan mobilności miejskiej powinien zostać przyjęty w tym roku. Jego wdrażanie ma zająć kilka lat.

Czytaj również:
Rozkłady jazdy MZK idą do zmiany. Będzie rewolucja? Oto szczegóły!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto