MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Grób się zapadał, krzyż był powalony... Teraz powstaniec wielkopolski ma nowy nagrobek

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Grób ppor. Zygmunta Stanikowskiego znajduje się w kwaterze 18A, która jest po lewej stronie od głównej alei cmentarza przy ul. Żwirowej.
Grób ppor. Zygmunta Stanikowskiego znajduje się w kwaterze 18A, która jest po lewej stronie od głównej alei cmentarza przy ul. Żwirowej. Jarosław Miłkowski
We wtorek 5 grudnia na cmentarzu przy ul. Żwirowej odsłonięto nagrobek zmarłego ponad 46 lat temu powstańca wielkopolskiego. Miasto pozyskało na to pieniądze z Fundacji Orlen.

- Dobrze, ze na gorzowskim cmentarzu nie likwidują grobów bardzo szybko – mówił nam we wtorek 5 grudnia przed południem Andrzej Nawojczyk, sekretarz gorzowskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Rozmawialiśmy z nim obok miejsca pochówku ppor. Zygmunta Stanikowskiego (1888-1977), byłego powstańca wielkopolskiego, który został pochowany na gorzowskim cmentarzu.

Grób powstańca został znaleziony ponad dwa lata temu.
- Nie był opłacony, była przyklejona na nim kartka, że ma pójść do likwidacji. Nagrobek był w stanie bardzo kiepskim, drewniany krzyż powalony, chwasty przerośnięte… Widać było, że nikt tego grobu nie odwiedza – opowiadał dalej A. Nawojczyk, który wraz z Michałem Klisińskim, prezesem gorzowskiego koła, zajmuje się odnajdywaniem grobów powstańców.

Tylko na cmentarzu przy Żwirowej gorzowianie znaleźli groby 107 powstańców. Na terenie północnej części Lubuskiego zostało ich odnalezionych już ponad sześćset.

Fundacja Orlen dała prawie 12 tys. zł

- W sprawie grobu Zygmunta Stanikowskiego napisaliśmy wniosek o wpisanie tego grobu do ewidencji grobów chronionych. Wniosek został zaakceptowany. Poprosiliśmy też miasto, by – niejako jako strona – wystąpiło do Fundacji Orlen z wnioskiem o pieniądze na nowy nagrobek – mówił Nawojczyk.

- Pozyskaliśmy pieniądze z programu „Czuwamy! Pamiętamy!”, który jest w Fundacji Orlen. To 11 973 zł. Nagrobek został wykonany z granitu. To dla nas ważne wydarzenie, bo po raz pierwszy w historii naszego miasta odnawiamy nagrobek jednego z powstańców – mówił nam Bartosz Kmita, sekretarz miasta.

Mieszkańcy też pozyskują pieniądze

Pomnik ppor. Stanikowskiego (i jego żony Alicji) nie jest pierwszym odnowionym nagrobkiem powstańca wielkopolskiego pochowanego w Gorzowie. Trzy lata temu odnowiono grób innego powstańca – Michała Sobczaka (1898-1964). Wówczas pieniądze na nowy nagrobek dał Instytut Pamięci Narodowej. Przez ostatnie lata o dofinansowanie nowych nagrobków występowali też do IPN-u bliscy innych powstańców.

- Warto pamiętać o powstańcach wielkopolskich, bo już za niespełna miesiąc, 27 grudnia, będziemy obchodzić 105. rocznicę wybuchu powstania – mówił Michał Klisiński. Przy okazji odsłonięcia nagrobka przedstawiał krótko biogram ppor. Stanikowskiego:

- Pochodził z powiatu wrzesińskiego. Tam wstąpił do jednostki wojskowej, która walczyła w powstaniu wielkopolskim. Walczył m. in. o wyzwolenie Inowrocławia. Już po zakończeniu powstania wstąpił do 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich i z nim walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1919-1920 był dowódcą szwadronu tego pułku – mówił Klisiński.

Do Gorzowa powstaniec trafił tuż po II wojnie światowej, a więc zaliczany był do pionierów miasta. Był też jednym z pierwszych, którzy zostali odznaczeni Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
- Powstanie Wielkopolskie to jedyne zwycięskie powstanie w historii naszego kraju. Dobrze, że pamiętamy o powstańcach. Miasto jest szczególnie wdzięczne – mówił na cmentarzu przewodniczący rady miasta Jan Kaczanowski.

W Starym Polichnie też jest grób powstańca

Podobna uroczystość będzie także dziś w Starym Polichnie (gmina Santok). O 14.30 na tamtejszym cmentarzu odsłonięty zostanie nagrobek Franciszka Ksawerego Manieckiego (1896-1975), powstańca i byłego sołtysa miejscowości.
Kolejna rocznica rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego już za trzy tygodnie.

Czytaj również:
Ilu powstańców wielkopolskich mieszkało w Gorzowie i okolicach?

od 12 lat
Wideo

76. rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego. Uroczystość w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto