Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legionella w kolejnych regionach. Czy woda w kranach w Gorzowie jest bezpieczna?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzowskie wodociągi uspokajają w sprawie stanu wody w kranach.
Gorzowskie wodociągi uspokajają w sprawie stanu wody w kranach. Pexels
Doniesienia o kolejnych zakażeniach i zgonach z powodu legionelli dobiegają z różnych regionów kraju. Niepokojące informacje rodzą wiele pytań. Wiele osób zastanawia się na przykład czy picie wody z kranu jest nadal bezpieczne? Gorzowskie wodociągi zapewniają, że mieszkańcy nie mają powodów do obaw, bo woda jest pod stałą kontrolą.

Czy kranówka jest bezpieczna?

Do tej pory miasta wręcz zachęcały do picia wody z kranu i przekonywały, że ta nie tylko nadaje się do spożycia, ale jest również smaczna. Jednak czy sięganie po nią w dobie zakażeń legionellą nadal jest dobrym pomysłem? Ryzyko pojawienia się groźnej bakterii w domowych kranach niepokoi także wielu gorzowian. Emocje studzi Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie. Tłumaczy, że zagrożenie pojawia się tam, gdzie woda ma wysoką temperaturę i dociera do naszego organizmu przez wdychanie, więc kranówka jest zupełnie bezpieczna.

Po pierwsze, bakteria ta w sieci wodociągowej tego typu jak u nas, a wiec z ujęć głębinowych oraz przy temperaturze oscylującej w granicach dziesięciu stopni, bo taka jest podawana do sieci, nie występuje i raczej występować nigdy nie będzie. To, co my produkujemy i dostarczamy mieszkańcom jest więc bezpieczne. Poza tym woda podlega ciągłej kontroli. Codziennie odbywa się cały szereg różnych procedur i procesów, aby woda w naszych kranach była najwyższej jakości - mówi Tomasz Surdacki, dyrektor ds. technicznych w gorzowskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji.

Jak się chronić przed legionellą?

Jak wynika z informacji sanepidu - legionellą nie można zarazić się od człowieka ani pijąc wodę. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu ze skażonej wody. Można zarazić się na przykład wdychając parę pod gorącym prysznicem, korzystając z kurtyny wodnej czy nawilżacza powietrza. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia należy:

  • Regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu
  • Gdy nie używamy kranu ponad dwa tygodnie, należy odkręcić wodę na kilka minut zanim zaczniemy z niej korzystać
  • Należy okresowo opróżniać i przepłukiwać urządzenia grzewcze, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia
  • O ile to mozliwe, należy zachowywać temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C

Jak niebezpieczna jest legionella?

Wywoływana przez bakterię legionelli choroba legionelloza jest poważnym schorzeniem układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Legionelloza najczęściej rozpoznawalna jest pod dwoma postaciami: chorobą legionistów oraz gorączką Pontiac. Przy chorobie legionistów objawy występują nagle i zaczynają się od złego samopoczucia, bólu mięśni oraz gorączki. Częstymi objawami są także:

  • biegunka
  • silne bóle głowy
  • kaszel
  • trudności w oddychaniu
  • ból w klatce piersiowej
  • dreszcze
  • zaburzenia świadomości

Drugą wspomnianą postacią legionellozy jest gorączka Pontiac. Jej objawy przypominają zwykłą grypę: ból głowy, gorączka, bóle mięśni, dreszcze, uczucie rozbicia. Rzadziej występują wymioty, biegunka, mdłości. W przypadku legionellozy szczególną grupę ryzyka stanowią osoby starsze, o obniżonej odporności, dla których zachorowanie może być nawet niebezpieczne dla życia. W większości przypadków legionelloza jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków.

Groźna bakteria rozlewa się po kraju

Łącznie w całym kraju bilans ofiar bakterii wzrósł już do szesnastu osób. Przypadki zakażenia wykryto w czterech województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i wielkopolskim. Obecnie mowa o ponad stu pięćdziesięciu zainfekowanych osobach. W związku z sytuacją Główny Inspektorat Sanitarny zlecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa oraz zaapelował o odpowiedzialne zachowanie do mieszkańców.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto