MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuskie gminy wybudują tanie mieszkania na wynajem. Dostały na to pieniądze

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Do czterech lubuskich gmin trafią pieniądze z rządowego funduszu wspierającego rozwój mieszkalnictwa.
Do czterech lubuskich gmin trafią pieniądze z rządowego funduszu wspierającego rozwój mieszkalnictwa. Magda Marszałek
Cztery gminy z województwa lubuskiego otrzymały finansowe wsparcie z rządowego funduszu wspierającego rozwój mieszkalnictwa. Dostały w sumie ponad dziesięć milionów złotych. Dzięki tym pieniądzom będą mogły zrealizować nowe inwestycje mieszkaniowe.

Wybudują mieszkania z niskim czynszem

W dużych miastach i mniejszych miasteczkach jak grzyby po deszczu wyrastają nowe osiedla. Ale nie każdy może sobie pozwolić, aby w nich zamieszkać. W trudnej sytuacji są osoby, których nie stać na zaciągnięcie kredytu, więc muszą mieszkania wynajmować, a ponieważ pracują i zarabiają, to często nie przysługują im lokalne komunalne. Tu z pomocą przychodzi Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa, którego celem jest pobudzenie inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe działają na preferencyjnych warunkach i budują budynki wielorodzinne na terenie gmin, które są jej udziałowcami. Ważne jest, że gminy nie wnoszą własnych środków finansowych do spółki, ponieważ otrzymują wsparcie finansowe z budżetu państwa. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie dostępu do godnych warunków mieszkaniowych dla osób i rodzin, które nie posiadają własnego lokum, ale mają środki na regularne opłacanie czynszu - mówi Mirosław Jakubowski, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego w Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Gdzie powstaną tanie mieszkania do wynajęcia?

Symboliczny czek potwierdzający przyznane środki finansowe pochodzące z rządowego funduszu odebrała między innymi gmina Strzelce Krajeńskie, która dwa lata temu przystąpiła do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "KZN Zachodni". To jedna ze spółek utworzonych przez samorządy oraz Krajowy Zasób Nieruchomości, których zadaniem jest budowa powszechnie dostępnych mieszkań w dobrej cenie. Strzelce będą jednym z pierwszych lubuskich samorządów, które taką inwestycję zrealizują.

To jest czek, który ma pokrycie w pełni, ponieważ spośród wszystkich samorządów zrzeszonych w tej spółce jesteśmy najbardziej zaawansowani w sensie inwestycyjnym. Powstaje projekt na budowę prawie czterdziestu mieszkań w Strzelcach Krajeńskich, a wbicie pierwszej łopaty na placu budowy będzie możliwe już w przyszłym roku. Tam przyszłościowo ma powstać duże osiedle mieszkaniowe, co pozwoli nam powiększyć ofertę dla mieszkańców, którzy pracują, regularnie płacą czynsz i chcą poprawić swoje warunki lokalowe - mówi Mateusz Feder, burmistrz Strzelec Krajeńskich.

Podobne czeki otrzymały również gminy Sława i Szlichtyngowa, które od połowy tego roku wchodzą w skład Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej "KZN Zielona Dolina". Teraz otrzymały po 3 miliony złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na objęcie udziałów w spółce. Ten kapitał ma posłużyć do budowy nowych mieszkań.

Spółka została zawiązana i mam nadzieję, że niebawem ruszą prace projektowe oraz budowa mieszkań, na które nasi mieszkańcy bardzo czekają. Tym bardziej, że mają to być mieszkania o umiarkowanych czynszach, dla osób których nie stać na zaciągnięcie kredytów na zakup własnego lokum. Mamy na swoim terenie grunt przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną, gdzie docelowo może zmieścić się osiem budynków, w powstanie może ponad dwieście mieszkań - mówi Krzysztof Gruszewski, zastępca burmistrza gminy Sława.

Na terenie gminy Szlichtyngowa nowe mieszkania powstaną w miejscowości Jędrzychowice.

To umożliwi nam rozpoczęcie procesu budowy nowych mieszkań na terenie naszej gminy, a w najbliższych latach planujemy wybudować kilkadziesiąt takich lokali. Wytypowaliśmy lokalizacje w miejscowości Jędrzychowice, gdzie powstaną dwa trzykondygnacyjne bloki mieszkalne. Urządzony zostanie teren wokół, będzie plac zabaw i miejsca parkingowe, a budynki zostaną wyposażone w odnawialne źródła energii - mówi Jolanta Wielgus, burmistrz miasta i gminy Szlichtyngowa.

To bardzo potrzebne i wyczekiwane inwestycje

Jak podkreśla wojewoda lubuski Władysław Dajczak - budowa powszechnie dostępnych mieszkań w dobrej cenie na pewno przyczyni się do poprawy warunków mieszkaniowych i zaspokojenia potrzeb mieszkańców, którzy nie mają możliwości zakupu własnego lokum.

To jest dobry czas dla samorządowców, którzy przez lata czekali na ważne inwestycje, a teraz otrzymują finansowe wsparcie z bardzo wielu źródeł na realizację potrzebnych zadań. Dzisiaj kolejne ważne spotkanie i niezwykle ważna inicjatywa, bo budownictwo mieszkaniowe to rzecz bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Szczególnie tych, którzy potrzebują wsparcia, bo nie stać ich na zaciągniecie kredytu hipotecznego. Budowa powszechnie dostępnych lokali w dobrej cenie sprawi, że wielu samorządom będzie łatwiej rozwiązać braku mieszkań dla swoich mieszkańców - mówi Władysław Dajczak.

Finansowe wsparcie na budowę tanich mieszkań na wynajem trafiło również do gminy Wschowa.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto